/گزارش-دویچه وله/

همان رهبر با شغلی متفاوت؛ ترکیه جدید اردوغان!

تركيه

"رجب طیب اردوغان در نخستین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری ترکیه پیروز شد و متعهد شده است تا دوره جدیدی را در کشورش به وجود آورد؛ او احتمالا برای آنچه که پیشتر و در اصل یک مقام تشریفاتی محسوب می‌شد، قدرت بیشتری را در نظر دارد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه خبری دویچه وله در گزارشی نوشته است: «رجب طیب اردوغان رئیس جمهور منتخب ترکیه یکشنبه شب در میان هوادارانش در مقر اصلی حزب عدالت و توسعه در آنکارا و پس از پیروزی در نخستین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری به سخنرانی پرداخت و از بالکن محل حزب رو به جمعیت گفت: من از هرکس که مرا به عنوان دوازدهمین رئیس جمهور ترکیه انتخاب کرده، متشکرم. امروز، رجب طیب اردوغان نیست که در این انتخابات پیروز شده بلکه این خواسته ملت و دموکراسی است. شما یک رئیس جمهور را از طریق یک واسطه انتخاب نکردید بلکه شما خودتان او را انتخاب کردید.

روسای جمهور سابق ترکیه از طریق پارلمان و برای پستی کاملا تشریفاتی منصوب می‌شدند اما اردوغان با هدف گسترش قدرت رئیس جمهوری انتخابات مستقیم برگزار کرد.

هم‌زمان احسان‌اوغلو در جریان یک سخنرانی کوتاه در استانبول که یکشنبه عصر صورت گرفت، به شکست خود در این رقابت انتخاباتی اذعان کرد و گفت: امیدوارم که نتیجه این انتخابات به نفع دموکراسی در ترکیه باشد. من به اردوغان تبریک می‌گویم و آرزوی موفقیت برایش دارم.

دور جدیدی از سازش

اردوغان که سه دوره نخست وزیر بود و ریاست دولت ترکیه را برعهده داشت،‌ از سال 2003 در راس کشور بود و در جریان پیروزی خود در این انتخابات نیز خواستار دوره جدیدی از سازش اجتماعی شده است. وی به مردم تاکید کرد تا مجادلات کهنه درباره ترکیه قدیم را کنار بگذارند.

اردوغان افزود: ترکیه در یک دوره جدید قرار دارد. امروز یک نقطه عطف است. امروز روزی است که ترکیه جدید در حال برخاستن از زیر خاکستر است.

اردوغان علی رغم اتهامات فساد علیه دولت و اعضای خانواده‌اش که سال گذشته میلادی باعث تظاهرات اعتراضی گسترده در استانبول شد و همچنین تنش‌های بلندمدت با اقلیت‌ کردها در جنوب ترکیه، پیروز قطعی انتخابات ریاست جمهوری یکشنبه شده است.

اردوغان، سیاستمدار اسلامی محافظه‌کار که اوایل سال جاری میلادی 60 ساله شد، پست نخست‌وزیری خود را برای به دست گرفتن پست ریاست جمهوری باید تحویل دهد.»

انتهای پیام

کد N439011