اعزام جنگنده و بمب‌ افکن‌ های بیشتر آمریکا به پایگاه هوایی نظامی استرالیا

آسیا اقیانوسیه

رسانه های غربی از اعزام جنگنده و بمب‌ افکن‌ های بیشتر آمریکا به پایگاه هوایی نظامی استرالیا خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وال استریت ژورنال از تصمیم آمریکا برای افزایش حضور نظامی در شمال استرالیا، اعزام جت‌ های جنگنده و بمب‌ افکن‌ های بیشتر به پایگاه هوایی نظامی استرالیا در نزدیک داروین و گسترش روابط نظامی با همپیمانان آسیا و اقیانوسیه خبر داد.

بر این اساس پیش بینی می شود که طرح سپر دفاع موشک بالستیکی برای همپیمانان آمریکا در آسیا از جمله محورهای مهم مذاکرات دیوید جانسون وزیر دفاع استرالیا با مقامات آمریکایی باشد.

در این گزارش آمده است آمریکا حدود هزار و 150 تفنگدار دریایی و پرسنل نظامی دارد که سالانه در داروین در گردش هستند.

شینهوا نیز با اشاره به مذاکرات وزیر خارجه و وزیر دفاع استرالیا با جان کری و چاک هیگل همتایان آمریکایی از احتمال امضای توافق وضعیت نیروهای نظامی در نشست مشورتی سالانه وزیران دو کشور در روز دوشنبه(امروز) خبر داد که بر اساس این توافق امکان گسترش نیروهای نظامی آمریکا در استرالیا برای 25 سال آینده در بندر داروین وجود دارد.

از سوی دیگر پیش بینی می شود که رهبران استرالیا و آمریکا در این مذاکرات که دومین نشست مشورتی وزیران استرالیایی با وزیر دفاع آمریکا پس از نشست سال گذشته در واشنگتن بوده درباره راههای موجود برای گسترش همکاریها به ویژه در زمینه حمایت از امنیت و ثبات منطقه‌ و تداوم تحقق توافق وضعیت نیروهای آمریکایی به بحث و تبادل نظر بپردازند.