قایق حامل مهاجران غیرقانونی نزدیک سواحل ایران غرق شد

ایران,مهاجرت غیرقانونی

اسلام آباد - ایرنا - مسوولان امنیتی پاکستان روز دوشنبه از غرق شدن یک قایق تندرو حامل 11 مهاجر غیرقانونی در آبهای نزدیک سواحل مرزی ایران و پاکستان در محدوده ایالت بلوچستان پاکستان در جنوبی غربی این کشور خبر دادند.

رسانه های محلی پاکستان به نقل از مسوولان امنیتی اعلام کردند: این قایق تندرو از بندر «گوادر» پاکستان به سمت ایران در حال حرکت بود که واژگون شد و همه 11 سرنشین آن غرق شدند.

سرنشینان این قایق قصد داشتند به صورت غیرقانونی وارد خاک ایران شوند.

بر اساس گزارش های دریافتی از مسولان امنیتی، تاکنون اجساد چهار نفر از قربانیان پیدا شده و جستجو برای یافتن اجساد هفت نفر مهاجر غیرقانونی دیگر ادامه دارد.

رسانه های پاکستانی به هویت و ملیت قربانیان این حادثه اشاره ای نکردند.

مسوولان امنیتی پاکستانی علت واژگوین این قایق را سوار شدن بیش از ظرفیت مسافر اعلام کرده اند.

هر سال تعداد زیادی از اتباع پاکستان تلاش می کنند به صورت غیرقانونی وارد خاک ایران شوند، نیروهای مرزبانی ایران بیشتر این افراد را دستگیر می کنند.

بیکاری و مشکلات عدیده اقتصادی در پاکستان از مهمترین دلایل مهاجرت غیرقانونی اتباع پاکستان به کشورهای مختلف است.

این مهاجران غیرقانونی پس از ورود به ایران، تلاش می کنند تا خود را به مرز ترکیه برسانند و از طریق ورود غیرقانونی به ترکیه و سپس یونان، خود را به اورپا برسانند، اما در بیشتر موارد در خاک ایران یا ترکیه گرفتار نیروهای مرزبانی و پلیس می شوند.

«حسین روش» معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد، جمعه گذشته در سومین نشست منطقه ای مبارزه با قاچاق انسان و مهاجرت غیرقانونی که با حضور هیات هایی از جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، افغانستان، ترکیه و بحرین در اسلام آباد برگزارشد، بر ضرورت اتخاذ تدابیر و اقدامات موثر برای مبارزه با پدیده رو به رشد قاچاق انسان و مهاجرت غیرقانونی در منطقه تاکید کرد.

وی با بیان اینکه ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی، در مسیر مهاجرت غیرقانونی از کشورهای پاکستان و افغانستان به مقصدهای اروپایی قرار گرفته است،از همه کشورهای منطقه به ویژه کشورهای شرکت کننده در این نشست خواستار تعامل بیشتر برای مبارزه با این معضل اجتماعی شد.

معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد گفت: کشورهای منطقه باید تدابیر موثری برای مجازات عوامل قاچاق انسان اتخاذ کنند؛ ضمن اینکه لازم است عواملی که باعث افزایش نرخ این پدیده می شود، مورد بررسی و مطالعه دقیق قرار گیرد تا این مساله به صورت ریشه ای و اساسی حل شود.

روش عواملی نظیر مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، مسایل و مشکلات امنیتی، تبعیضات انسانی و خشونت را از جمله عوامل مهمی برشمرد که موجب افزایش نرخ قاچاق انسان و مهاجرت غیرقانونی می شود.

وی از نمایندگان کشورهای شرکت کننده در این نشست خواست، ضمن توجه کافی به این عوامل، تلاش جدی برای برطرف کردن این معضل داشته باشند.

آساق* 5 *272**1723**1545
کد N438722