وزیر امور خارجه آمریکا:

تشکیل دولت عراق برای برقراری ثبات امری حیاتی است

تشکیل دولت,جان کری

تهران-ایرنا-ˈجان کریˈ وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت که تشکیل دولت عراق برای برقراری ثبات در این کشور حیاتی است.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری رویترز از سیدنی، وی در جمع خبرنگاران در سیدنی پیش از آغاز نشست مشاوره ای آمریکا و استرالیا در سطح وزرا گفت: ˈروند تشکیل دولت برای برقراری و حفظ ثبات و آرامش در عراق حیاتی است و امیدواریم ˈنوری المالکیˈ نخست وزیر این کشور بیش از این شرایط سیاسی را متشنج نکند.ˈ

کری ادامه داد:ˈ نکته ای که همه عراقی ها باید بدانند این است که حمایت بین المللی از هر نوعی برای اهدافی متفاوت و متناقض با روند قانونی مشروع محدود خواهد بود، حتی اگر این اهداف در حال حاضر در حال اجرا باشند.ˈ

مالکی یکشنبه شب در یک نطق تلویزیونی با متهم کردن ˈفواد معصومˈ رییس جمهوری جدید این کشور به نقض قانون اساسی، اعلام کرد از تلاش برای پیروزی در دور سوم نخست وزیری دست نخواهد کشید.

وی خاطرنشان کرد تسلیم فشارهای کنونی برای کناره گیری از نامزدی دور سوم پست نخست وزیری نمی شود.

مالکی که از انتخابات ماه آوریل 2014(اردیبهشت) در سمت نخست وزیر موقت ایفای نقش می کند از سوی برخی جناح های سیاسی و گروه های مذهبی برای کناره گیری از قدرت تحت فشار قرار دارد.

ˈحیدر العبادیˈ نایب رییس مجلس عراق امروز (دوشنبه) اعلام کرد که ائتلافی متشکل از بزرگ ترین احزاب شیعه عراق در حال رایزنی برای انتخاب نخست وزیر جدید هستند.

فواد معصوم در رای گیری روز دوم مرداد ماه جاری پارلمان عراق به عنوان رییس جمهوری جدید عراق انتخاب و جایگزین جلال طالبانی شد.

وی گزینه کردهای عراق بود و توانست رای نمایندگان پارلمان عراق را کسب کند.

معصوم سیاستمدار کرد عراقی متولد 1938 در اربیل، چهره ای میانه رو و خوشنام در صحنه سیاسی این کشور به شمار می رود. وی از اعضای ارشد و باسابقه اتحادیه میهنی کردستان عراق به ریاست جلال طالبانی است.

اروپام**9157 **1561** 1583
کد N438588