در روز خبرنگار، دیپلمات‌های شهید فراموش نشوند

17 مردادماه سال 1377 در پی اشغال شهر مزار شریف توسط نیروهای طالبان و حمله به سرکنسولگری ایران، هشت نفر از کارکنان کنسولگری ایران و محمود صارمی، خبرنگار خبرگزاری ایرنا به شهادت رسیدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، شورای فرهنگ عمومی کشور در اولین سالگرد این رخداد، 17 مرداد را با عنوان روز خبرنگار نامگذاری کرد.

شهادت این دیپلمات ها و خبرنگار ایرانی حادثه تلخ و دلخراشی بود که جراحات مادی و معنوی آن برای بازماندگان و افکار عمومی کشورمان التیام نیافت.

گرچه این روز با عنوان روزی برای گرامیداشت خبرنگاران نام گرفت، اما نباید دیپلمات‌هایی که در این روز در حال خدمت بودند و به شهادت رسیدند را فراموش کرد.

شهید صارمی در حالی در کنسولگری ایران مورد حمله وحشیانه طالبان قرار گرفت و به شهادت رسید که 8 نفر از دیپلمات های کشورمان نیز در این حمله مظلومانه در خون خود غلتیدند.

هر سال نیمه مرداد که می رسد، این داغ برای خانواده‌های این دیپلمات‌های شهید تازه می‌شود که گویی آنها فراموش شده اند. آن‌ها حاضر به مصاحبه و بیان خاطراتشان از این رخداد نیستند؛ چرا که می گویند خود را در سنگری بی‌نام و نشان یافته اند.

17 مرداد روز خبرنگار است و خانواده این دیپلمات‌ها نیز آن را به خبرنگاران تبریک می‌گویند.

همسر یکی از دیپلمات‌های شهید این حادثه در این باره با انتقاد از برخی عملکردها در قبال شهدای دیپلمات حادثه مزار شریف به خبرنگار ایسنا می گوید: خبرنگاران در زمان و عرصه های دیگری نیز بوده‌اند که به شهادت رسیدند؛ چرا آن ایام با عنوان روز خبرنگار در نظر گرفته نشد! آیا برای فراموش شدن شهدای دیپلمات حادثه مزار شریف عمدی در کار است؟! اگر این موضوع عمدی نیست به هر حال در حق آنها اجحاف شده و آنچه که از این موضوع منتج می شود فراموش شدن یاد آنان است.

وی با بیان این اعتقاد که اگر خواسته دولت فراموش شدن آن دیپلمات‌ها است ما حرفی نداریم، گفت: ما با خدا معامله کرده‌ایم اما اگر می‌خواهند این شهدا را زنده نگهدارند نامگذاری این روز با عنوان روز خبرنگار اصلا مناسب نبود.

این همسر شهید ادامه داد: آیا باید هشت نفر دیگری که در این حادثه شهید شدند بی اهمیت باشند و یادشان باید فراموش شود.

همسر یکی دیگر از شهدای حادثه حمله به سرکنسولگری ایران در مزار شریف نیز در این باره گفت: جای گله بسیار است که روزی که در آن این دیپلمات‌ها شهید شدند به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شد؛ می توانستند روز دیگری را به این عنوان ثبت کنند.

وی تاکید کرد: شهید صارمی جزئی از این شهدا بودند که خانواده‌ی ایشان نیز برای ما محترم است. اما چرا شهدای دیپلمات فراموش شدند! این نه نفر با هم به شهادت رسیدند و واقعاً‌ جای تاسف است که آنها نادیده گرفته می شوند.

وی با انتقاد از عملکرد برخی مسوولان در قبال این شهدا اظهارکرد: اینکه رئیس جمهور صرفا با خانواده شهید صارمی دیدار کرد برای ما جای تعجب بسیار داشت. برای گرامی داشت یاد این شهدا می توانستند برنامه های تقدیر را به گونه دیگری تنظیم کنند.

این همسر شهید اضافه کرد:‌ در سال‌های گذشته هیچ اشاره و دلجویی‌ای از خانواده این شهدا نشد. تنها یک نامه بدون نام از بنیاد شهید ناحیه‌ای که در آن پرونده ما تشکیل شده است، مبنی بر تسلیت به خانواده ارائه گردید و از هیچ ارگان و وزارتخانه‌ای سراغی از این شهدا و خانواده آنها نگرفتند.

وی تاکید کرد: خبرنگاران محترم هستند برای آنها آرزوی موفقیت داریم اما باید در نظر داشت که در آن حادثه هشت دیپلمات دیگر نیز حضور داشتند که در کنار آن خبرنگار به شهادت رسیدند.

انتهای پیام

کد N438375