"آمریکا درباره هواپیمای مالزی اطلاعاتی بیشتر از آنچه می‌گوید، دارد"

ران پل، نماینده سابق کنگره معتقد است مقامات آمریکایی بیشتر از آنچه می‌گویند درباره سقوط هواپیمای مالزیایی در شرق اوکراین که منجر به کشته شدن 295 تن و وارد کردن آسیب جدی به روابط آمریکا و روسیه شد، می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، ران پل به عنوان یک فرضیه و نه یک نظر کاملا مستدل درباره سقوط این هواپیما معتقد است، دولت آمریکا اطلاعاتی درباره این فاجعه دارد که از ارائه آن‌ها خودداری می‌کند.

او در وب سایت خبری خود نوشته است: دولت آمریکا در متهم کردن روسیه یا متحدانش برای سقوط این هواپیمای مالزیایی به وسیله یک موشک ضد هواپیمای باک، به طرز عجیبی ساکت مانده است.

نظرات ران پل به شدت با جریان اصلی رسانه‌ای که تقریبا همگی شبه نظامیان ضد کی‌یف را برای ساقط کردن این هواپیما مقصر می‌دانند، در تضاد است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در این باره گفته بود: ما در جریانیم که سلاح‌های سنگینی از روسیه به اوکراین منتقل شده که به دست رهبران جدایی طلبان رسیده است. براساس گزارش‌های رسانه‌های اجتماعی در بین این سلاح‌ها موشک‌ باک هم بوده است.

در موردی دیگر، ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود: روس‌ها قصد دارند پرتاب کننده‌های راکت سنگین‌تر و قدرتمندتری را به نیروهای جدایی طلبان در اوکراین تحویل دهند و همچنین ما شواهدی داریم که روسیه از داخل این کشور به مواضع ارتش اوکراین با توپخانه حمله می‌کند. اما هارف در سوال درباره مدرکی درباره این گفته‌ها پاسخی نداد.

تنها پس از گذشت چند روز از اعلام مقامات سرویس اطلاعات آمریکا مبنی بر اینکه هیچ شواهدی قطعی درباره اینکه روسیه پشت این سقوط است، در دست ندارد، مقامات کی‌یف تصاویر ماهواره‌ای را به عنوان مدرکی دال بر نبود آتشبار موشک‌های ضد هواپیمایی در منطقه سقوط هواپیمای مالزیایی، منتشر کردند. با این حال زمان گرفتن این عکس‌ها تغییر یافته بوده و آن‌ها متعلق به چند روز پس از تراژدی ام اچ 17 هستند. وزیر دفاع روسیه، ادعای مقامات اوکراین را به طور کامل بی‌اعتبار خواند.

در اتفاق غیرقابل توضیح دیگری، ارتش روسیه کشف کرد که در روز این سانحه یک جنگنده متعلق به ارتش اوکراین به هواپیمای مالزیایی بسیار نزدیک بوده است. با این حال مقامات کی‌یف هیچ توضیح قابل قبولی درباره اینکه چرا این جنگنده لحظاتی پیش از سقوط ام اچ 17 در نزدیکی این هواپیما بوده، ارائه نداده است.

ران پل همچنین از دولت اوباما به علت اینکه با وجود داشتن یک زراتخانه تکنولوژیک در دسترس نتوانسته مدارک قابل قبولی درباره این واقعه رازآلود ارائه دهد، به شدت انتقاد کرده است.

وی در ادامه نوشته در وب سایت خود آورده است: به سختی می‌توان باور کرد که دولت آمریکا با وجود تمام ماهواره‌های جاسوسی موجود برای نظارت هر چیزی در اوکراین، مدرک دقیقی از اینکه چه کسی، چگونه و چه زمانی دست به این اقدام زده، ندارد.

نماینده سابق کنگره آمریکا افزود: این بسیار بد است که ما نمی‌توانیم برای گفتن حقیقت و نشان دادن مدارک روی دولتمان حساب کنیم، من معتقدم که دولت آمریکا بیشتر از چیزی که می‌گوید می‌داند.

با وجود اینکه مدرک کافی برای اثبات مقصر بودن شبه نظامیان ضد کی‌یف در جریان این سقوط وجود نداشته است، مقامات آمریکا واروپا تحریم‌ها و ممنوعیت‌های سفر علیه روسیه را متوقف نکرده‌اند.

مسکو در مقابل اعلام کرد، این کشور ممنوعیت‌هایی را برای واردات تولیدات کشاورزی از آمریکا واتحادیه اروپا ایجاد می‌کند.

ممنوعیت تلافی جویانه روسیه کاملا تاثیر گذار خواهد بود چرا که براساس وزارت کشاورزی آمریکا ارزش واردات کشاورزی روسیه از آمریکا در سال گذشته 3 / 1 میلیارد دلار بوده است. در همین حال در سال 2013 صادرات تولیدات کشاورزی اتحادیه اروپا به روسیه مجموعا 8 / 15 میلیارد بوده است.

بعد از این سقوط هواپیمای مالزی، ران پل یکی از معدود کسانی بود که شرایط را به سوی آرامش سوق می‌داد در حالی که مقامات آمریکایی، بدون داشتن ذره‌ای مدرک، برای اثبات ادعایشان انگشت اتهام خود را بلند کردند.

این نماینده سابق کنگره درباره گزارش‌های جهت‌دار درباره حوادث اوکراین گفت: آن‌ها گزارش نمی‌کنند که بحران در اوکراین سال گذشته زمانی آغاز شد که معترضین حمایت شده از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا برای سرنگون کردن ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری منتخب اوکراین طرح ریزی کردند. بدون "تغییر رژیم" مورد نظر آمریکا، نه صدها نفر در جریان درگیری‌ها کشته می‌شدند و نه هواپیمای مالزیایی سقوط می‌کرد.

پل ضمن ظالمانه خواندن رفتار رسانه‌های غربی تاکید کرد: این رسانه‌ها گزارش نمی‌دهند که دولت اوکراین نیز دقیقا از سلاح‌های مشابه ساخت روسیه استفاده می‌کند.

انتهای پیام

کد N438218