درخواست آلمان از کشورهای دیگر برای افشای اسامی ماموران مخفی خود

آلمان در بحبوحه اختلافات جاسوسی میان برلین و واشنگتن از هیات‌های دیپلماتیک خارجی خواست تا اسامی ماموران سرویس مخفی را که در آلمان مشغول فعالیت هستند، افشا کنند.

آلمان در بحبوحه اختلافات جاسوسی میان برلین و واشنگتن از هیات‌های دیپلماتیک خارجی خواست تا اسامی ماموران سرویس مخفی را که در آلمان مشغول فعالیت هستند، افشا کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، مجله اشپیگل در گزارشی نوشت: وزارت امور خارجه آلمان در پیامی از تمامی سفارتخانه‌های خارجی در برلین خواست تا فهرست اسامی تمامی ماموران سرویس مخفی را ارائه دهند. این پیام خطاب به کنسول‌گری‌ها، موسسات فرهنگی و تجهیزات اطلاعاتی نیز بوده است.

گزارش شده است که وزارت امور خارجه آلمان انتظار دارد تمامی سفارتخانه‌ها به این درخواست غیرالزام آورش پاسخ دهند. گزارش رسانه‌ها حاکی از آن است که انکار واشنگتن نسبت به فعالیت جاسوس‌هایی آمریکایی در آلمان باعث ناکامی برلین و در نتیجه مطرح شدن این درخواست شده است.

مجله اشپیگل برآورد می‌کند که حدود 200 مامور اطلاعاتی آمریکا با پاسپورت‌های دیپلماتیک در آلمان مشغول فعالیت هستند.

به دنبال افشاگری ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق و جاسوس آژانس امنیت ملی آمریکا در ژوئن سال 2013، آمریکا و آلمان در خصوص مسائل جاسوسی دچار اختلافات بسیاری شدند. اکتبر گذشته آنگلا مرکل،‌ صدراعظم آلمان پس از افشای این مساله که از سال 2002 میلادی در فهرست جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا قرار داشته، به شدت عصبانی شد.

یکی از کمیته‌های پارلمانی آلمان از آن زمان تاکنون نشست‌هایی را در خصوص فعالیت‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا در آلمان برگزار می‌کند.

ماه گذشته میلادی نیز برلین اعلام کرد که یک جاسوس آمریکایی را در وزارت دفاع آلمان شناسایی کرده است؛ اقدامی که باعث تشدید اختلافات میان واشنگتن و برلین شد. سیاستمداران آلمان در بحبوحه تمامی این نگرانی‌های اطلاعاتی استفاده مجدد از ماشین تایپ قدیمی را برای اسناد و مدارک محرمانه در نظر دارند تا از اسرار ملی در برابر جاسوس‌های آمریکایی محافظت کنند.

پاتریک سنسبرگ، رئیس کمیته بررسی پارلمانی آلمان در خصوص جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا گفت: اعضای این کمیته برنامه‌های امنیتی جدید را مدنظر دارند و به طور جدی به عدم استفاده ایمیل و بازگشت به استفاده از ماشین‌های تایپ قدیمی فکر می‌کنند.

انتهای پیام

کد N438104