مکاتبه‌ با‌ اوکراین‌ برای‌ خواندن‌ جعبه‌ سیاه‌ هواپیما

سقوط هواپیما

معاون وزیر راه و شهرسازی از مکاتبه با کشور سازنده برای بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیمای سانحه دیده آنتونوف ۱۴۰ طی امروز خبر داد و گفت: کارشناسان ایرانی توانایی بازخوانی اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای مذکور را دارند.

به گزارش تسنیم: احمد مجیدی اظهار کرد: هنوز جعبه‌های سیاه باز نشده است اما به بنده گفته اند که کارشناسان ایرانی می‌توانند اطلاعات جعبه سیاه را بخوانند.

وی تصریح کرد: باز کردن جعبه سیاه و خواندن اطلاعات آن روال خاصی دارد، یعنی ما نمی‌توانیم آنرا راسا باز کنیم. طبق مقررات به کشور سازنده هواپیما اطلاع داده می‌شود و آنها در صورت ضرورت نمایندگانی به ایران اعزام می‌کنند.

وی ادامه داد: حتی اگر در هواپیمای سانحه دیده سرنشین خارجی وجود داشته باشد به کشور مذکور اطلاع می‌دهیم که آنها نمایندگانی را برای خواندن جعبه سیاه تعیین می‌کنند.

معاون مدیریت بحران، امور دولت و مسئول هماهنگی استان‌ها گفت: اینگونه نیست که ما راسا بتوانیم جعبه را باز کنیم چون به هر حال مدعی هستند برای این‌که وقتی یک هواپیمایی سقوط می‌کند در اصل کشور سازنده مورد اتهام قرار می‌گیرد.

مجیدی با بیان این‌که امروز از طریق فاکس یا نامه رسمی مکاتبه با کشور سازنده در رابطه با باز کردن و خواندن جعبه سیاه انجام می‌شود، یادآور شد: شاید کشور سازنده هواپیما نماینده‌ای را نفرستد و بگویند خودتان جعبه سیاه را باز کرده و بخوانید. البته در سانحه توپولف سال 88 روس‌ها حدود 16 نفر کارشناس برای بازخوانی جعبه‌های سیاه به ایران اعزام کردند.

وی افزود:‌ دیروز از طریق دادستانی جعبه‌های سیاه را به ما تحویل دادند و احتمالا از امروز مکاتبات با کشور سازنده (اوکراینی‌ها) انجام می‌شود.
کد N437799