استاد دانشگار هاروارد:

تداوم سیاستهای خاورمیانه ای اوباما به ضرر منافع ملی آمریکا است

آمریکا اروپا

استفن والت استاد سرشناس روابط بین الملل دانشگاه هاروارد و از بنیانگذاران نظریه واقعگرایی تدافعی خواستار کنار گذاشته شدن خاورمیانه از اولویت سیاست خارجی آمریکا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، "استفن والت" با درج مطلبی در نشریه آمریکایی "فارین پالسی"  ادامه سیاست های کاخ سفید در خاورمیانه را به ضرر منافع ملی آمریکا خواند.

وی در این نوشته به دولتمردان آمریکایی توصیه می کند برای کاهش ضررهای آمریکا در منطقه، حداقل برای مدتی خاورمیانه را از اولویت های سیاست خارجی کنار بگذارند.

استفن والت می نویسد: هر وقت که ما در خاومیانه دخالت می کنیم این دخالت به ضرر ما تمام می شود. اکنون زمان آن رسیده تا خود را از خاورمیانه کنار بکشیم.

والت با اشاره به برخی تحولات منطقه از جمله درگیری های داخلی سوریه که وارد سومین سال خود شده است، تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه، تحرکات تروریست های تکفیری- بعثی موسوم به داعش در عراق، حمله هوایی اخیر آمریکا به بهانه دفاع از اقلیت مذهبی ایزیدی در عراق، تشدید ناآرامی ها در لیبی، کشته شدن افسر آمریکایی در افغانستان و تداوم شکاف دیپلماتیک بین عربستان سعودی، امارات عربی متحده و قطر، می نویسد: علاوه بر آسیب های حاصل از این تحولات، به نظر می رسد طبیعت هم به مقابله با ما ایستاده است؛ شیوع ویروس "کرونا" در شبه جزیره عربستان می تواند از طریق کسانی که با هواپیما به منطقه تردد می کنند، به آمریکا نیز منتقل شود.

والت با انتقاد از حامیان تداوم حضور گسترده آمریکا در منطقه و ضرورت مداخله نظامی جدی این کشور در عراق به مقاله الیوت کوهن از چهره های جنگ طلب و نئو محافظه کار که هفته گذشته ویرانه های امروز خاورمیانه را ناشی از خودداری باراک اوباما از دخالت گسترده و فعالانه در خاورمیانه دانسته بود، می نویسد: حمله سال 2003 به عراق که کوهن در کشاندن آمریکا به آن سهم عمده ای داشت، بیش از هر آنچه اوباما تاکنون انجام داده، به ایالات متحده ضربه وارد کرده است.

والت درادامه تاکید می کند که دخالت های آمریکا در خاورمیانه باعث شده که این کشور متحدان راهبردی خود در منطقه را از دست بدهد.

وی در تشریح شرایط کشورهای منطقه و امکان همپیمانی آنها با واشنگتن به مشکلات دولت آمریکا با دولت جدید مصر، ترکیه، عربستان، سوریه در منطقه پرداخته و می نویسد: تنها آمریکا در قطر و بحرین پایگاه های خوبی دارد اما این دو کشور متحد استراتژیکی برای آمریکا نیستند.

والت در ادامه به رابطه رابطه خاص آمریکا با رژیم اشغالگر قدس و حمایت بی قید و شرط واشنگتن از تل آویو  اشاره کرده و می نویسد: این امرنیز موجب شکل گیری احساسات ضد آمریکایی در سراسر جهان شده است.

این تحلیلگر آمریکایی که صاحب نظریه "ˈواقع گرایی تدافعی" است، خاورمیانه کنونی را منطقه ای دردسر ساز برای آمریکا خوانده و معتقد است این منطقه فاقد هرگونه چشم انداز امیدوار کننده برای واشنگتن است.

وی در انتها تصریح می کند: کنون دیگر دخالت گسترده آمریکا در خاورمیانه تامین کننده منافع ملی ایالات متحده نیست و کیفیت زندگی شهروندان آمریکایی را بهبود نمی بخشد و ما باید خیلی احمق باشیم که باز هم خودمان را به وسط مهلکه بیندازیم، زیرا اکثر مناقشات جاری در خاورمیانه تهدید جدی و مستقیم برای منافع واشنگتن محسوب نمی شوند.