هشدار غرب به روسیه در مورد ورود غیرقانونی به اوکراین

به دنبال ادعای اوکراین در مورد تلاش نیروهای روسی برای عبور از مرز این کشور، غرب به روسیه هشدار داد، هرگونه تلاش برای ورود به اوکراین حتی به بهانه کمک‌های بشردوستانه، تعرضی غیرقانونی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مسکو ضمن رد این ادعا گفت: نیروهای روسیه هیچ تلاشی برای نفوذ به اوکراین نکرده‌اند

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفت: ما درک نمی‌کنیم که اوکراینی‌ها درباره چه چیزی صحبت می‌کنند.

اما باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان صریحا اعلام کردند که آن‌ها هیچ یک از تلاش‌های روسیه برای ورود دزدکی نیروها و تجهیزات نظامی به شرق اوکراین حتی به بهانه کمک‌های بشردوستانه را تحمل نمی‌کنند.

دفتر نخست وزیری انگلیس به دنبال تماسی تلفنی میان اوباما وکامرون در بیانیه‌ای گفت: این دو مقام ارشد صریحا اعلام کرده‌اند که اقدامات به اصطلاح بشردوستانه غیرقابل توجیه و غیرقانونی هستند.

کاخ سفید اعلام کرد، اوباما و مرکل نیز در تماسی تلفنی موافقت کردند که هرگونه مداخله روسیه غیرقابل قبول است.

والری چالی، معاون رئیس دفتر پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: هیات عظیمی متشکل از نیرو و تجهیزات روسیه به سمت مرز اوکراین حرکت کرده‌اند؛ ادعایی که از سوی مسکو رد شده است.

پوروشنکو در تماسی تلفنی با مرکل گفت: در صورتی که کمک‌های بشردوستانه از سوی هیاتی بین‌المللی بدون اسکورت نظامی باشد و از ایست‌های بازرسی تحت کنترل نیروهای اوکراین عبور کنند، ما حاضر به پذیرش آن هستیم.

انتهای پیام

کد N435582