رییس شورای استان کرکوک: داعش به 10-15 کیلومتری کرکوک رسید

داعش,ترکمان

بغداد-ایرنا-رییس ترکمان شورای استان تامیم(کرکوک) روز شنبه اعلام کرد که نیروهای داعش تا 10-15 کیلومتری کرکوک رسیده اند. اما ما امادگی و توانایی دفع حملات آنها را داریم.

حسن توران در بیانیه ای که در پی دیدار روز جمعه وی با احمد داوداغلو وزیر خارجه ترکیه ، منتشر کرده، گفته است که همه اقشار کرکوک نگران نزدیک شدن داعش به این منطقه هستند، اما در عین حال همه طرف ها نیز همکاری خوبی داشته و آماده مقابله با داعش هستند.

از هنگام حمله داعش در 20 خرداد به شمال عراق و اشغال استان موصل، نیروهای ارتش در مناطق شمالی، پست های خود را ترک کرده و استان تامیم و مرکز آن کرکوک نیز در پی خروج ارتش، به کنترل نیروهای پیشمرگ کردستان عراق درآمد.

حسن توران، با اشاره به اینکه هم اکنون امنیت کرکوک به عهده پیشمرگان است، گفت: ترکمانان در این منطقه واحد نظامی امنیتی متعلق به خود ندارند و از همین رو به یک نیروی مسلح نیاز دارند که از آنان حفاظت کند.

ترکمن های شمال عراق، در دو ماه گذشته بیشترین تلفات را داشته و گزارش ها حاکی است که صدها تن از آنان توسط داعش اعدام و هزاران تن نیز به سایر نقاط گریخته اند.

ترکمانان ساکن شمال عراق که عمدتا در استان های موصل، کرکوک، کردستان عراق و جمعیت کمتری از آنان در صلاح الدین و دیالی ساکن هستند، از نظر مذهبی به دو گروه ترکمانان شیعه و ترکمانان سنی تقسیم می شوند.

حسن توران عضو جبهه ترکمانان عراق با اشاره به این موضوع ، گفت متاسفانه برخی ها تلاش دارند، میان ترکمن ها از طریق طرح اختلافات مذهبی جدایی بیاندازند.

وی تصریح کرد که ما اجازه نخواهیم داد.

درحالی که جنگ میان نیروهای ارتش و پیشمرگان کرد با گروه تروریستی داعش در نقاط مختلف شمال عراق ادامه دارد، سخنگوی وزارت پیشمرگان اقلیم کردستان گفت که صفحه جدیدی در روابط میان اربیل و بغداد گشوده شده است.

ˈهلکورت حکمتˈ تاکید کرد که همکاری نظامی دولت فدرال با نیروهای پیشمرگ کردستان عراق در نبرد با گروه تروریستی داعش، در سطح بالایی با مشارکت مشاوران آمریکایی جریان دارد.

در جریان حملات 10 روز گذشته داعش به مناطق تحت کنترل پیشمرگان کرد و تهدید کردستان عراق، ارتش عراق به دستور نوری الماکی موظف به کمک و حمایت از نیروهای پیشمرگ در همه مناطق شد.

مالکی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح به نیروی هوایی ارتش عراق نیز دستور داد برای حمایت از پیشمرگان وارد عمل شود.

همچنین در جریان این همکاری ها ، یک اتاق عملیات مشترک نیز تشکیل شد و گزارش های رسیده حاکی است که طی 10 روز گذشته ارتش و پیشمرگان ، چندین عملیات مشترک در مناطق مختلف انجام داده اند.

همکاری نظامی میان بغداد و اربیل علیه داعش در یک هفته گذشته، به نوعی اختلافات سیاسی موجود میان دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان عراق را تحت الشعاع قرار داده است.

اختلافات سیاسی بحدی بود که دولت اقلیم بعد از سقوط موصل و پیشروی های داعش در مناطق مختلف، رسما اعلام کرد که در حمایت از دولت مرکزی وارد جنگ نخواهد شد و تا 10 روز پیش زمانی که داعش به سمت مناطق کردنشین حرکت کرد، این نیروها با داعش درگیر نشدند.

خاورم*1*1770* 1917
کد N435286