تلاش صربستان برای صادرات محصولات کشاورزی به روسیه

روسیه,صربستان

بلگراد-ایرنا- صربستان پس از اعلام تحریم های روسیه در زمینه واردات محصولات کشاورزی اتحاده اروپا و امریکا ، تلاش دارد تا صادرات محصولات خود را به روسیه افزایش دهد.

به گزارش ایرنا، وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان در این رابطه اعلام کرد که به زودی نشستی را با صادرکنندگان عمده مواد غذایی به روسیه و همچنین با نمایندگان وزارت کشاورزی و گمرک کشور برگزار می کند تا اینکه از هر گونه بروز مساله در صادرات به روسیه پیشگیری شود.

راسیم لیاییچ روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت که بلگراد خواهان جلوگیری از هر گونه موانع احتمالی در صادرات مواد غذایی و کشاورزی به فدرال روسیه است تا اینکه مساله ای مانند گذشته در صادرات مواد غذایی و تولیدات گوشتی به این کشور پیش نیاید.

وی همچنین تاکید کرد که هرکس بخواهد به هر نحوی مساله ای را بوجود آورد و فرصت بدست آمده برای افزایش صادرات به روسیه را با مشکل مواجه کند به شدت مورد تحریم کاری قرار خواهد گرفت.

دولت فدرال روسیه دریک سیاست تلافی جویانه اعلام کرد که علیه اتحادیه اروپا و کشورهایی که در تحریم این اتحادیه بر ضد روسیه پیوسته اند، واردات برخی تولیدات کشاورزی مانند میوه و سبزی را از این کشورها ممنوع خواهد کرد.

آلکساندر ووچیچ نخست وزیر صربستان در این خصوص پیشتر گفته بود که اگر حکومت بلگراد در تحریم علیه روسیه شرکت می کرد، دست کم یک میلیارد یورو از دست می داد.

وی با اشاره به اینکه صربستان سیاست مسؤولیت پذیر و صحیحی را در روابط خود با کشورها در پیش گرفته ،گفت: اگر صربستان به تحریم آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه مشارکت می کرد، کسب و کار تولید کنندگان میوه و سبزی و دامداران از بین می رفت و صربستان در مجموع دست کم یک میلیارد یورو از دست می داد.

به گزارش رسانه های خبری صربستان، سلاونکو ترزیچ سفیر صربستان در مسکو هم در پی تصمیم دولت روسیه مبنی بر ممنوعیت واردات برخی محصولات کشاورزی از کشورهای اتحادیه اروپا، از امکان افزایش صادرات کالا از صربستان به روسیه خبر داد.

گفته شده است که صربستان می تواند به روسیه میوه و سبزی تازه بویژه سیب، آلو و همچنین میوه و سبزی های یخ زده و کنسرو شده و تولیدات گوشتی صادر کند.

این درحالی است که مونته نگرو که در همسایگی صربستان قرار دارد و از تصمیم کشورهای اتحادیه اروپا مبنی بر اعمال تحریم علیه روسیه حمایت کرده است، در معرض ممنوعیت واردات روسیه از کشورهای اروپایی از جمله برخی تولیدات کشاورزی قرار خواهد گرفت.

اروپام**1**436** 1917
کد N435239