حقوقدان اندونزیایی:

آمریکا اجازه تشکیل دادگاه جنایات جنگی علیه اسرائیل را نمی دهد/فلسطین پیروز جنگ است

آفریقا و خاورمیانه

یک حقوقدان و تحلیلگر سیاسی در اندونزی اقدامات رژیم اسراییل در غزه را کشتار خوانده و بزرگترین مانع سر راه محاکمه این رژیم را آمریکا دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، "باری گراسمن" کارشناس اندونزیایی حقوق بین الملل و تحلیلگر سیاسی در گفتگویی با روزنامه تهران تایمز اقدامات رژیم اسراییل در غزه را کشتار جمعی و قتل عام خواند.

وی در خصوص اینکه برخی می گویند در جنگ اخیر غزه این فلسطینی ها هستند که پیروز شده اند نه اسراییل گفت: آنچه که در غزه در جریان است را نمی توان یک جنگ نامید آنچه در جریان است یک قتل عام و کشتار است زیرا جنگ. یک برخورد بین دو نیروی نظامی است و حماس را نمی توان نیروی نظامی یک کشور مستقل نامید. حماس و چند گروه دیگر را می توان جنبش های شبه نظامی نامید.

وی در ادامه گفت: این واقعیت است که فلسطینی ها توانستند بطور گسترده در جنگ تبلیغاتی علیه اسراییل پیروز شوند و جای خود را در قلب و فکر مردم جهان باز کنند به همین علت است که اسماعیل هنیه گفت ما پیروز جنگ هستیم زیرا اسراییلی ها به هیچ یک از اهداف مد نظرشان در جنگ دست نیافته اند. اسراییلی ها نه تنها نتوانستند در دولت وحدت ملی فلسطینی ها شکاف ایجاد کنند حتی نتوانستند تاثیر زیادی در کاهش قدرت دفاعی مقاومت داشته باشند. همچنین در پی این جنگ نفوذ شاخ نظامی حماس بر روی تشکیلات خودگردان بیشتر شده است. آنچه که اسراییلی ها نمی فهمند این است که در جنگ ها فقط برتری نظامی موجب پیروزی نمی شود.

وی تصریح کرد: حتی بسیاری از مقامات اسراییلی مثل وزیر گردشگری این کشور هم در داخل معتقد هستند که پیروز جنگ حماس بوده است.

گراسمن درباره علت کشتار غیرنظامیان توسط رژیم صهیونیستی گفت: هدف اصلی اسراییل از این حملات تمام عیار به بهانه انتقام سه جوان ربوده شده اسراییلی در غزه، نابودی حماس است و اسراییل قصد دارد با وارد کردن خسارات سنگین به مردم غزه حماس را مسئول سختی های آنها معرفی کند و مردم غزه را علیه آنها تحریک کند و ریشه های مردمی حماس را از بین ببرد.

وی در پاسخ به این که  آیا می توان اسراییل را برای جنایت علیه بشریت محاکمه کرد گفت: بهترین پاسخ به این مسئله این است که سازمان ملل متحد برای بررسی ادعاهای فلسطینی ها و اسراییل یک دادگاه جنایات جنگی تشکیل دهد مانند آنچه که در رواندا و یوگوسلاوی سابق انجام داد اما مشکل این است که آمریکا چنین اقدامی را وتو خواهد کرد.

گراسمن درباره نظر برخی که معتقد هستند که رهبران کنونی اسراییل از جمله بنیامین نتانیاهو خودشان بدترین دشمنان رژیم اسراییل هستند زیرا سیاست های آنها نه تنها موجب انزوای بیشتر اسراییل شده بلکه باعث فاصله گرفتن قدیمی ترین متحدان اسراییل از این نظام شده است، گفت: در واقع بنیامین نتانیاهو و لیکودی ها بدترین دشمنان اسراییل هستند زیرا دست های خونین آنها و کشتار فلسطینیان  موجب شده است بر خلاف آنچه آنها به دنبالش هستند تاثیر عکسی داشته باشد. اقدامات آنها هم موجب تحکیم وحت فلسطینی ها شده و هم راهی به جز مبارزه مسلحانه برای آنها باقی نگذاشته است.