هاشمی‌ رفسنجانی: جنایات اسرائیل ذائقه مسلمانان را تلخ کرد

هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جنایات وحشیانه صهیونیست‌ها ذائقه مسلمانان جهان را تلخ کرد.

در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام پیگیری بررسی طرح رسیدگی به دارایی مقامات، مسؤولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران، اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان ادامه یافت و بندهای دیگری از این طرح به تصویب رسید.

در ابتدای این جلسه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با تبریک عید سعید فطر و تشکر مجدد از حضور حماسی مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس و حمایت سراسری از مردم مظلوم فلسطین، در سخنانی به مسائل جاری و شرایط اخیر منطقه پرداخت و گفت: حوادث تلخ اخیر در منطقه به ویژه عراق، سوریه، لبنان و جنایت‌های وحشیانه کنونی رژیم‌صهیونیستی در باریکه غزه، ذائقه همه‌ مسلمانان جهان را تلخ کرده و جهان اسلام، اعم از شیعه و سنّی باید برای حل بحران سازی‌های منطقه‌ای گروهک‌های افراطی و تروریستی و رژیم اشغالگر قدس شریف، فکر و راه‌حل‌های مناسبی بیندیشند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اقدامات وحشیانه گروه افراطی و تروریستی داعش در مناطقی از کشورهای عراق و سوریه را دردآور و نتیجه توطئه‌ای جدید و پیچیده علیه کل جهان اسلام برای بدنام کردن اسلام و وجهه مسلمانان در جهان دانست و گفت: گروه‌های تکفیری و افراطی تروریست با ایجاد رعب و وحشت و بزرگ نمایی تبلیغاتی، سعی در ایجاد انشقاق در جهان اسلام به منظور بهره‌برداری سوء دشمنان، به ویژه رژیم‌صهیونیستی از اوضاع متفرق کشورهای اسلامی دارند که به همین دلیل ضرورت وحدت و انسجام و همفکری همه‌ی کشورهای اسلامی برای مقابله با این پدیده شوم را طلب می‌کند.

هاشمی‌رفسنجانی با تأکید بر استحکام و اقتدار جمهوری اسلامی ایران برای کمک به حل بحران‌های منطقه‌ای با همکاری کشورهای دلسوز و همسو، گفت: برای استفاده بهینه از امکانات و ایجاد انسجام و همفکری‌های بیشتر جهت مقابله با توطئه‌های پیچیده منطقه و جهان اسلام، ضرورت تشکیل اتاق فکر بسیار جدّی مورد تأکید است و باید همه کارشناسان و متخصصان تعاملات بین‌المللی منطقه، در این اتاق فکر برای برون رفت جهان اسلام از شرایط نسبتاً بد کنونی با هم تشریک مساعی نموده راه حل عملی و اجرایی ارائه کند.

وی افزود: باید به هر طریق ممکن، مانع بروز تشدید اقدامات تروریستی مخرب شد که نتیجه‌ای جز کشتار مردم بی‌گناه و افزایش حجم کینه و خون‌ریزی در میان مسلمانان می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران مقتدرانه موقعیت ممتاز خود را در منطقه حفظ می‌کند و می‌تواند برای منطقه کارگشا باشد، گفت: البته حفظ و تداوم این اقتدار نیاز جدّی به تدبیر، منطق و استدلال دارد که افراد صاحب‌نظر و شخصیت‌های کارشناس و مجرب در یک اتاق فکر بتوانند مسائل را ریشه‌ای، بررسی و راه‌کارهای عملی ارائه کنند.

وی افزود: اقدامات تروریستی گروه داعش به نفع هیچ کشوری در منطقه و جهان نیست و باید تلاش کرد از سرایت بیشتر این‌گونه اقدامات تروریستی به سایر کشورها جلوگیری شود.

هاشمی‌رفسنجانی ابراز امیدواری کرد با محوریت رهبری که فردی آشنا با مسائل و فعل و انفعالات منطقه‌ای و بین‌المللی هستند، جمهوری اسلامی ایران پیشقدم حل مسائل منطقه‌ای باشد.

وی مسئله فلسطین به ویژه حملات وحشیانه رژیم اسرائیل در منطقه غزه را از جمله غیرانسانی‌ترین صحنه‌های تاریخی در جهان ذکر کرد و گفت: امروز مردم مظلوم و بی‌گناه باریکه غزه، از هوا، زمین و دریا مورد تهاجم وحشیانه قرار می‌گیرند و متأسفانه بسیاری از کشورهای منطقه، بویژه سازمان‌های بین‌المللی ذیربط، در قبال این جنایت‌ها و حمله به منازل، مدارس، بیمارستان‌ها و نسل کشی مسلمانان سکوت اختیار کرده‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ستودن مقاومت و ایستادگی حماس و مردم غزه، گفت: مردم مظلوم غزه تاکنون شهامت و شجاعت مثال زدنی از خود نشان داده‌اند، هر چند جهان اسلام ضعف عقیدتی و اجرایی زیادی از خود ثبت کرده‌اند، اما خداوند نخواهد گذاشت خون مظلومان و بی‌گناهان در غزه بی‌جواب بماند.

همچنین آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، گزارشی از آخرین شرایط و مقاومت گروه‌های مقاومت و مردم مظلوم غزه در مقابله با تهاجمات نظامی رژیم اشغالگر قدس و اقدامات گروهک تروریستی داعش در عراق و سوریه را به اطلاع اعضاء رساند.

در ادامه جلسه، پنج بند از ماده ۲ طرح رسیدگی به دارایی مقامات، مسؤولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران به شرح ذیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت:
ماده ۲ ـ «صورت دارایی» افراد مشمول موارد زیر است:

۱ـ کلیه اموال غیرمنقول و حقوق دارای ارزش مالی
۲ـ مطالبات دیون
۳ـ سرمایه‌گذاری و اوراق بهادار
۴ـ موجود حساب‌های مختلف در بانک‌ها، مؤسسات مالی اعتباری و نظایر آنها
۵ـ هرگونه منبع درآمدی مستمر
ادامه این مبحث به جلسات آتی مجمع موکول شد.
کد N435089