سیاست دفاعی اوباما آمریکا را با خطر مستقیم روبرو می‌کند

آمريكا

"بازبینی سیاستهای دولت اوباما صراحتا نشان می‌دهند اگر سریعا روند این سیاستها معکوس نشود، آمریکا در معرض خطری جدی قرار خواهد گرفت."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه دیلی کالر، یکی از مقامات بلندپایه پنتاگون که دست اندرکار برنامه ریزی راهبردی بوده، با نوشتن مطلبی هشدار داد در صورتی که دولت باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا، سریعا روند سیاست‌گذاری دفاعی خود را متوقف نکند آمریکا با خطری جدی روبه‌رو خواهد شد. جوزف میلر، یکی از مقامات بلندپایه وزارت دفاع آمریکا که سابقه خدمت در عراق و افغانستان را داشته و در بخش برنامه ریزی راهبردی مشغول است در مطلب خود می‌نویسد:

«کمیته دفاع ملی آمریکا در تاریخ 31 ژوئیه گزارش خود درباره بازبینی دفاعی چهارساله آمریکا را منتشر کرده و یافته‌های خود در این زمینه را به کنگره تحویل داد.

یافته‌های این کمیته کیفرخواستی علیه سیاست خارجی، سیاست امنیت ملی و سیاست دفاعی باراک اوباما بودند.

این کمیته دریافت که بازبینی دفاعی چهارساله باراک اوباما، طرح کاهش نیروهای ارتش آمریکا و کاهش‌های چند تریلیون دلاری در بودجه دفاعی این کشور همگی خطرناک بوده و کشور ما را در پاسخ به تهدیدها علیه امنیت ملی ما ناتوان می‌سازد. این کمیته نتیجه گرفت که این روند باید هرچه سریعتر معکوس شود.

این گزارش به طور خاص بر لزوم بازگشت دولت آمریکا به آنچه "دکترین پاسخ نظامی منعطف" خوانده تاکید کرده است.

این دکترین ارتش آمریکا را موظف می‌کند که بتواند بطور همزمان در دو جنگ درگیر شود.

این کمیته با توجه به وضعیت فعلی امور و تهدیدها علیه کشور ما احساس کرد که دکترین شرکت در دو جنگ همچنان برای مطابقت با چالش‌های امنیت ملی مورد نیاز است.

اما کاهش نیروی انسانی و بودجه دفاعی در آمریکا هر دو نمایانگر تغییر در این سیاست هستند و باید اصلاح شوند.

سوال این است که دکترین پاسخ منعطف چیست و چرا مهم است؟

در سال 1961 دولت کِنِدی در پی اصلاح دکترین دفاعی آمریکا برآمد. این اتفاق پس از آن افتاد که وی نتیجه گرفت، دکترین موسوم به "نگاه جدید" متعلق به دولت آیزنهاور که متمرکز بر تخریب دو جانبه بود برای جنگ سرد ناکارآمد است.

کندی تصمیم گرفت آمریکا دکترین پاسخ منعطف را که طی آن ما از طریق عامل بازدارنده راهبردی و قابلیت شرکت در دو جنگ دشمنانمان را دفع می‌کنیم بر گزیند.

این دکترین توسط آمریکا در طول جنگ سرد و همه جنگ‌هایی که پس از آن آغاز شدند در پیش گرفته شد.

در سال 2012 دولت اوباما تصمیم گرفت، دکترین توانایی شرکت در دو جنگ را به دلیل خستگی مردم آمریکا از مساله جنگ و همچنین محدودیت‌های بودجه‌ای به سبب رکود اقتصادی، تغییر دهد.

بر این اساس دولت اعلام کرد قصد دارد بودجه دفاعی را شدیدا کاهش داده و در روند تامین ادوات و تجهیزات دفاعی مهم بازبینی کند.

مساله این است: دولت اوباما همزمان که به اعلام تغییر دکترین دفاعی ما می‌پردازد در مقابل دوربین‌ها تهدید به استفاده از نیروی نظامی علیه ایران و سوریه می‌کند، به اعلام چرخش راهبردی به سوی آسیا برای مقابله با چین می‌پردازد و حفظ تعهدهای دفاعی خود در قبال اسرائیل،‌ تایوان، کره جنوبی، ناتو و دیگران را تضمین می‌کند و همه این ها را در حالی اعلام می‌کند که ما مشغول جنگ در افغانستان هستیم. چطور شما می‌توانید تهدید به اقدام نظامی که منجر به آغاز جنگ می‌شود آن‌هم هنگامی که مشعول جنگنیدن در افغانستان هستید کرده و در عین حال دکترین نظامی خود را برای شرکت در تنها یک جنگ اعلام کنید؟

ممکن است برخی بگویند که این استدلال خوب است زیرا جلوی آغاز جنگی دیگر توسط رئیس جمهور را می‌گیرد. باید به آن‌ها گفت که همه جنگ‌ها به انتخاب ما آغاز نمی‌شوند.

آمریکا در 50 سال گذشته دو بار وارد جنگ شد زیرا سرزمینش توسط نیروهای دشمن مورد حمله قرار گرفت.

همچنین برخلاف جنگ جهانی دوم دشمن ما شکست نخورده است. حتی با وجود آنکه رئیس جمهور قصد دارد نیروهای ما را از افغانستان خارج کند و اقدامی علیه عراق، سوریه، آفریقا و ... نکند، دشمن همچنان در پی آسیب زدن به ماست. جنگ بعدی ممکن است به انتخاب ما نباشد و دشمن نیز وعده داده که این کار را انجام خواهد داد.

دونالد رامسفلد، وزیر دفاع سابق آمریکا گفت: «شما با ارتشی که در اختیار دارید وارد جنگ می‌شوید. نه با ارتشی که می‌خواهید».

این اظهار نظر مورد انتقاد قرار گرفت اما گویای این واقعیت است که او مجبور بود با ارتشی وارد جنگ شود که توسط دولت کلینتون پس از جنگ خلیج فارس ضعیف شده بود.

جنگ یک بازی کامپیوتری نیست که شما بتوانید در زمان بحران دکمه توقف را زده و از پایگاه صنایع دفاعی و نیروهای مسلح تقاضای تامین نیازهای خود برای جنگ را کنید. چنین کاری تنها حاصل یک راهبرد تامینی بلند مدت است که توسط دکترینی که دقیقا تهدیدهای آینده را بشناسد به پیش می‌رود.

اگر دولت آمریکا مسیر راهبرد دفاعی خود را معکوس نکند و از دموکرات‌های کنگره تقاضای توقف کاهش بودجه دفاعی را نکند کشور ما در وضعیتی قرار می‌گیرد که نمی‌تواند از خود دفاع کند و به زودی قربانی تروریسم در خاک آمریکا می‌شود.

انتهای پیام

کد N435049