همایش صد و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب مشروطه برگزار شد

همایش صد و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب مشروطه پنج‌ شنبه مصادف با 16 مرداد به دعوت مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی با حضور اعضای این مجمع، جمعی از اساتید دانشگاه، چهره‌های سیاسی و خانواده زندانیان سیاسی قبل و بعد از انقلاب در سالن تلاش وزارت کار برگزار شد.

محمدعلی نمازی با اعلام این خبر به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: در این نشست پیام حجت‌الاسلام و المسلمین محمد خاتمی توسط آقای خلیلی از اعضای ادوار مجمع قرائت شد که ایشان تاکید داشتند باید به موضوع انقلاب مشروطه پرداخته شود.

این عضو مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین در این همایش آقایان دکتر فیرحی، شعله سعدی از اعضای مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی و دکتر هاشمی از اساتید حقوق اساسی سخنرانی کردند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: آقای دکتر فیرحی به بیان دیدگاه‌های آیت‌الله نائینی پیرامون حکومت دموکراتیک مردم‌سالار و آقای شعله سعدی با قرائت شعری در مورد مشروطه به بررسی تاریخی وقایع مشروطه پرداختند و در نهایت دکتر هاشمی به بیان صفات حاکم از دیدگاه قرآن و اهل بیت (ع) پرداخته و اشاره داشتند که بر اساس قرآن، حاکم باید پاسخگو، مجری قانون، انتقادپذیر و نظارت‌پذیر بوده و به این نکته اشاره کردند که مشروطه حرکتی بی‌بدیل بود.

این عضو مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی افزود: در پایان این جلسه نیز بنده در جمع‌بندی صحبت‌های عنوان شده به دستاوردهای انقلاب مشروطه اشاره کردم از جمله مشروطه به عنوان راهی برای گسترش مطالبات شهروندی، مشروطه به عنوان مبدا و مقصد جنبش‌های بعدی مردم ایران، نقش مشروطه در برنامه‌های مدرن‌سازی ایران، مشروطه به عنوان آغازی برای یکپارچه شدن ایران و مشروطه به عنوان آغازی برای تشکیل مجلس و روشن شدن مفاهیمی از جمله قانون، آزادی بیان و ... .

انتهای پیام

کد N434524