سدّ موصل، سلاح کشنده در دست تروریست های داعش

داعش,سد موصل

تهران - ایرنا - تسلط گروهک تروریستی داعش بر سدّ بزرگ موصل، نگرانی هایی را درباره اقدام احتمالی این گروهک در منفجر کردن این سد برای غرق کردن شهرهای عراق از جمله بغداد و یا بستن آب و تشنگی ساکنان برخی شهرهای عراق به وجود آورده است.

نگرانی از اقدامات تروریست های داعش پس از تصرف سد موصل در حالی است که این گروهک در حمله اخیر خود و پس از تسلط برسد فلوجه، دست به چنین اقدام مشابهی زد.

بنابر این گزارش، داعش در صورت بازکردن دریچه های سد و یا تخریب آن می تواند موصل و حتی بغداد را غرق کند.

به گزارش شبکه خبری العالم، سد موصل بزرگترین سد عراق و چهارمین سد جهان و دارای ظرفیت آبی معادل سه تریلیون بشکه است، اما یک گزارش آمریکایی که سال 2007 منتشر شد، حاکی است که این سد از زمان احداث آن در سال 1980 با مشکلاتی روبروست که هرلحظه بیم فروپاشی آن می رود مساله ای که مقامات مسوول عراقی را واداشته برای تضمین باقی ماندن آن، سالانه 50 هزار تن بتن بدان تزریق کنند.

روزنامه واشنگتن پست آمریکا نیز در اکتبر 2007 نوشت: مقامات آمریکایی هشدار داده اند که فروپاشی این سد شاید به کشته و غرق شدن بیش از نیم میلیون نفر از شهروندان عراقی منجر شود زیرا با شکسته شدن سد استان موصل با 19 متر (ارتفاع) آب و برخی مناطق بغداد نیز زیر چهار و نیم متر آب غرق خواهند شد.

با تسلط تروریست های داعش بر سد موصل این گروه علاوهک برتهدیدغرق کردن موصل یا بغداد، امکان مذاکره در خصوص دسترسی عراقی ها برآب را به دست آورده زیرا تروریست ها می توانند آب شهرهای عراق را به هدف کوچاندن ساکنان شهرها و روستاهای آن قطع کنند.

این گزارش روزنامه آمریکایی حاکی است که سد موصل خطرناکترین سد جهان است زیرا یک مشکل کوچک در آن می تواد منجر به شکستن آن شود و شرایط بسیار خطرناکی دارد زیرا ارتش عراق تلاش می کند تا نیروهای داعش را در اطراف آن بمباران کند.

گفتنی است ˈبشار کیکیˈ رییس شورای استان نینوا از تسلط کامل افراد مسلح داعش بر سد موصل خبر داده و سخنگوی نیروهای پیشمرگه کردستان نیز پیش از این درباره تسلط داعش بر این سد سخن گفته بود.

خاورم/1275
کد N434407