آمریکا کنترل 480 میلیون دلار سرقت رفته توسط دیکتاتور سابق نیجریه را به دست گرفت

بنابر حکم وزارت دادگستری آمریکا، واشنگتن کنترل بیش از 480 میلیون دلار غارت شده توسط دیکتاتور سابق نیجریه و بستگان وی را به دست گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این مبلغ در جریان ریاست جمهوری "دوفکتو سانی آباچا"، بین 1993 تا 1998 در نیجریه توسط وی و تعدادی از بستگانش به سرقت رفته و در بانک‌های مختلف جهان سرمایه‌گذاری شده است و دولت نیجریه هم اکنون به دنبال بازگرداندن این مبالغ به حساب‌های کشور است.

لسلی کالدول، معاون دادستان کل آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ژنرال آباچا به جای آنکه کشورداری کند از مقام خود برای غارت میلیون‌ها دلار و غارتگری به شکل وقیحانه استفاده کرده است.

"جان بیتس"، قاضی منطقه آمریکا در واشنگتن دستور داد تا تمامی مبالغ به غارت رفته توسط این ژنرال سابق نیجریه که در مارس سال جاری میلادی توسط وزارت دادگستری آمریکا مسدود شده در کنترل آمریکا قرار گیرد.

این مبلغ شامل 303 میلیون دلار در حساب‌های بانکی در منطقه‌ای واقع در کانال مانش و 144 میلیون دلار دیگر در دو حساب بانکی در فرانسه است. سه حساب بانکی دیگر در انگلیس و ایرلند نیز 27 میلیون دلار هستند.

آباچا که در جریان کودتا کنترل نیجریه را در دست گرفته بود در سال 1998 درگذشت و دولت نیجریه برای سال‌های متمادی تلاش می‌کرد تا مبالغی را که توسط وی و اعضای خانواده‌اش از این کشور به سرقت رفته بازگرداند اما کمپانی‌های مرتبط با خانواده این ژنرال سابق اقدامات زیادی را برای این کار انجام دادند.

گفته می‌شود که مبلغی که آباچا و خانواده‌اش از بیت‌المال نیجریه به سرقت بردند بین سه تا پنج میلیارد دلار است.

خانواده ژنرال سابق نیجریه با استفاده از این پول‌ها اوراق قرضه خریداری می‌کرده و از سیستم مالی آمریکا برای پولشویی استفاده می‌کرده است.

انتهای پیام

کد N434313