قائم مقام مدیرکل ارشاد استان تهران:

برای انجام کار فرهنگی باید مخاطب‌شناسی کرد

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي,دين,مسجد

قائم مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، گفت: در راستای کار فرهنگی باید مخاطب شناسی و توجه به میل جوانان را در دستور کار خود قرار دهیم.

قائم مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، گفت: در راستای کار فرهنگی باید مخاطب شناسی و توجه به میل جوانان را در دستور کار خود قرار دهیم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین گلی در نشستی با اصحاب رسانه با گرامیداشت روز خبرنگار و این‌که کار خبر یک اطلاع‌رسانی و قضاوت دقیقی را می‌خواهد، اظهار کرد: خبرنگار باید آنچه را که می‌بیند منصفانه در اختیار مردم قرار دهد و باید در رابطه با کار اطلاع‌رسانی صداقت را پیشه خود کند.

وی در ادامه با بیان این‌که «دبیرخانه کانون مساجد استان تهران برای رسیدن به اهداف خود یک سری برنامه‌هایی را با رویکرد مخاطب شناسی آن هم مخاطبان جوان در دستور کار خود دارد» خاطرنشان کرد: ما در برنامه‌های امسال افکارسنجی را مدنظر قرار داده‌ایم و توسعه کمی و کیفی از رویکردهای اساسی این دبیرخانه است.

سرپرست دبیرخانه کانون‌های مساجد استان تهران، ادامه داد: بودجه‌هایی که در اختیار سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می‌دهند شاید به نسبت توقعاتی که دارند کافی نیست. ما توقع داریم که بودجه‌هایی که در اختیار ما قرار می‌دهند حوزه‌های فرهنگی و هنری را تحت پوشش قرار دهد. چرا که دستگاه‌های فرهنگی مسئولیت زیادی دارند. امروزه برخی از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها فقط وزارت فرهنگ و ارشاد را مقصر می‌دانند که این اصلا" درست نیست.

گلی افزود: یکی از برنامه‌هایی که ما داریم "برنامه محوری" است که چهار برنامه اصلی از جمله تعالی خانواده را در دستور کار داریم. ما به دنبال این هستیم که یک برنامه اساسی برای خانواده‌ها داشته باشیم چرا که امروز اصلی‌ترین دغدغه رهبری و مسئولان دلسوز نظام خانواده است و متأسفانه امروز مسائلی همچون طلاق و مشکلات اجتماعی این نهاد را تهدید می‌کند. به ویژه در کلان ‌شهرهایی مثل تهران.

وی ادامه داد: ما در رابطه با تعالی خانواده 99 کانون تخصصی راه‌اندازی کرده‌ایم و این کانون در راستای ازدواج جوانان، زندگی زناشویی آنها و امثال این موارد فعالیت می‌کند. تاکنون حدود 25 هزار نفر در کانون‌های عالی خانواده شرکت کرده‌اند.

قائم مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، خاطرنشان کرد: برنامه بعدی ما جذب استعدادهای جوانان است و در این راستا خانه هنرمندان مساجد را تأسیس کرده‌ایم که وظیفه آنها استعدادیابی در حوزه سرود، هنرهای تجسمی، تئاتر و... است.

گلی یادآور شد: برنامه بعدی ما افزایش مهارت نوجوانان است متأسفانه یک سری از خانواده‌ها فکر می‌کنند که اوقات فراغت فرزندانشان هم باید همچون زمان مدرسه سپری شود که این کار درستی نیست. نوجوانان ما علاوه بر دریافت آموزش باید مهارت‌های لازم برای زندگی را فرا بگیرند که از جمله آن مهارت‌ها رفتار با محیط زیست، مسائلی همچون بهداشت، کارآفرینی، گردشگری و امثال اینها است.

وی ادامه داد: ما در راستای توسعه کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد به تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نیز توجه داریم. یک سری از مراکز فکر می‌کنند با تجهیزات و امکانات می‌توانند کار فرهنگی کنند. تجهیزات لازم است ولی کافی نیست. در راستای کار فرهنگی ما باید مخاطب شناسی و توجه به میل جوانان را در دستور کار خود قرار دهیم. بودجه و امکانات شرط لازم است ولی کافی نیست.

قائم مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، در پایان گفت: یکی دیگر از کارهای ما تجهیز 394 کتابخانه است که متأسفانه در سال‌های گذشته هیچ نهادی به این کتابخانه‌ها رسیدگی نکرده‌اند و ما به دنبال تجهیز این کتابخانه‌ها هستیم تا بر اساس مخاطب‌ها در این کتابخانه‌ها یک سری کتابخانه‌های تخصصی داشته باشیم و تاکنون بیش از 100 کتابخانه به روزرسانی شده‌اند و امیدواریم بتوانیم با این کار در ارتقای دانش نسل جوان گامی برداریم.

انتهای پیام

کد N434203