شهروندان ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری به دنبال آینده دیگری هستند

ترکیه

آنکارا - ایرنا - اقشار مختلف مردم ترکیه، فردا (یکشنبه) در انتخابات ریاست جمهوری، آینده سیاسی و روند سیاست های داخلی و خارجی دیگری را جستجو می کنند .

خبرنگار ایرنا روز شنبه، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، نظر شماری از مردم آنکارا را در این باره و تاثیر این انتخابات در آینده سیاسی کشورشان جویا شد.

رییس جمهوری ترکیه برای اولین بار فردا با رای مستقیم مردم این کشور انتخاب می شود.

بررسی اجمالی نظرات مردم آنکارا نشان از تشدید و تعمیق تضاد و اختلاف میان اقشار ترک و کرد، سنی و علوی و محافظه کاران حامی سیاست اسلام گرایانه ˈرجب طیب اردوغانˈ با دست چپی ها و لائیک های هوادار حزب ˈجمهوری خواه خلقˈ بزرگترین حزب مخالف ترکیه که از سوی ˈکمال آتاترکˈ بنیانگدار جمهوری نوین این کشور تاسیس شده ، دارد.

اکثریت کسانیکه نظرشان را به خبرنگار ایرنا منتقل کردند، عقیده دارند که در صورت انتخاب اردوغان به مقام ریاست جمهوری، جمهوری نوین ترکیه تغییر شکل خواهد داد و تغییرات بنیادین در این کشور به وجود خواهد آمد.

به رغم این نگرای در مخالفان اردوغان، اکثریت مردم ترکیه نیز احتمال انتخاب وی حداقل در دور دوم انتخابات را محتمل می دانند.

ˈمراد . فˈ که خود را تاجر و از حامیان اردوغان معرفی می کند، در این ارتباط گفت: در یک خانواده محافظه کار به دنیا آمده ام و پدر و مادرم همواره در انتخابات عمومی و محلی به دست راستی های محافظه کار از جمله ˈعدنان مندرسˈ، ˈتورگوت اوزالˈ و ˈسلیمان دمیرلˈ رای داده اند و من نیز از رجب طیب اردوغان که فردی محافظه کار است، حمایت می کنم و سیاست های احزاب چپ و ˈپان ترکیستˈ را قبول ندارم.

وی مدعی است که در دوران اقتدار 12 ساله اردوغان، محافظه کاران به کار و نوایی رسیدند و حاکمیت آنان بر جامعه موجب شد که حجاب در دانشگاه ها آزاد شود و کردها بتوانند به زبان مادری خود سخن بگویند، در صورتی که اردوغان پیروز این انتخابات شود، ترکیه با پیشرفت بیشتر، صاحب منزلتی در منطقه خواهد شد.

او با اشاره به تمامیت خواهی اردوغان گفت: وی با قدرت می تواند با آمریکا و دیگر قدرت های جهانی بر سر میز مذاکره بنشیند و به خواسته های خود دست یابد.

ˈحیدر. بˈ که خود را آموزگار بازنشسته و هوادار حزب مخالف جمهوری خواه خلق معرفی کرد، در این باره گفت: من علوی هستم و پدران و اجداد ما در سال های گذشته همواره مورد ظلم قرار گرفته اند، در طول اقتدار محافظه کاران سنی بر جامعه ترکیه از حضور علوی ها در مقام های مهم جامعه جلوگیری شد و به این دلیل جامعه علوی های ترکیه به احزاب دست چپی رای می دهند و امروز نیز حزب جمهوری خواه خلق حامی علوی ها و دمکرات ها است و به دلیل مخالفت این حزب با سیاست های دولت اردوغان علیه علوی ها در داخل و علیه ˈبشار اسدˈ در سوریه، به نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری رای خواهم داد.

وی افزود که اردوغان در صورت رسیدن به مقام ریاست جمهوری همه امکانات دولتی را در اختیار ˈرانت خواران هوادر خودˈ و ˈمحافظه کاران سنیˈ قرار خواهد داد.

ˈنزاهت .جˈ که خود را یک کردتبار شاغل در بخش خصوصی معرفی کرد، در این مورد گفت: در سال های اخیر در ترکیه جهشی در مورد اعطای آزادی های بیشتر به کردها به چشم می خورد، به همین دلیل از انتخاب رییس جمهوری با آرای مردم استقبال می کنم.

وی معتقد است: به رغم این که دولت اردوغان در چند سال گذشته زمینه تاسیس شبکه های تلویزیونی به زبان کردی را فراهم آورد و به محجبه ها حق حضور بر سر کار و دانشگاه ها را داد، برخلاف تصور فرد دمکراتی نیست و این سیاست ها را برای جلب آرای کردها و محافظه کاران انجام داد و تا اندازه زیادی نیز موفق عمل کرده است.

نزاهت افزود: من از این که رجب طیب اردوغان به دلیل جاه طلبی و تمامیت خواهی در صورت پیروزی در انتخابات روش مستبدانه تری را پیش بگیرد، بیم دارم.

مردم ترکیه فردا برای اولین بار در تاریخ خود برای انتخاب رییس جمهوری جدیدشان به پای صندوق های رای خواهند رفت.

پیشتر روسای جمهوری ترکیه از میان نامزدهای احزاب سیاسی و با آرای نمایندگان مجلس انتخاب می شدند .

در این رقابت ها ˈاکمل الدین احسان اوغلوˈ دبیر کل سابق ˈسازمان همکاری اسلامیˈ به عنوان نامزد مشترک از سوی احزاب مخالف جمهوری خواه خلق و ˈحرکت ملیˈ و 13 حزب کوچک دیگر و ˈصلاح الدین دمیرتاشˈ نامزد حزب ˈدموکراتیک خلق هاˈ که در مناطق کردنشین ترکیه از هواداران بیشتری برخوردار است، با رجب طیب اردوغان رهبر حزب حاکم ˈعدالت و توسعهˈ که در 12 سال گذشته بر قدرت سیاسی در ترکیه تسلط داشت، رقابت خواهند کرد.

طبق قانون اساسی ترکیه، رییس جمهوری برای یک دوره پنج ساله برگزیده می شود و نامزد پیروز تنها یک بار دیگر پس از پنج سال، می تواند نامزد ریاست جمهوری شود.

در صورتی که نامزدی در دور نخست، نتواند بیش از 50 درصد آرا را کسب کند، دو نامزدی که بیشترین رای را در دور نخست کسب کرده اند، در دور دوم که 15 روز بعد از انتخابات دور اول برگزار خواهد شد، به رقابت خواهند پرداخت.

خاورم ** 2010**7074**1651
کد N434149