گشودن دروازه های بغداد آخرین دست و پایی که داعش در عراق می زند

عراق

بغداد - ایرنا - تهدید تروریستهای ˈداعشˈ برای حمله به بغداد که تا همین هفته گذشته بارها به صورت شایعه مطرح می شد، هفته گذشته با اظهارات دو شخصیت سیاسی عراقی، رنگ واقعیت به خود گرفت.

ˈهادی العامریˈ وزیر حمل و نقل و رهبر ˈسازمان بدرˈ، چهارشنبه گذشته برای اولین بار فاش کرد که نقشه تروریستهای داعش برای حمله به بغداد و تصرف این شهر شکست خورده است.

عامری طرح داعش برای فتح بغداد از سه محور ˈصلاح الدینˈ از شمال، ˈدیالیˈ از شرق و ˈالانبارˈ از غرب را فاش کرد که به گفته وی، این نقشه با هشیاری دستگاههای امنیتی و اقدامات نظامی خنثی شد.

نیروهای گروه تروریستی داعش همچنین تلاش داشتند از طریق تونل های مخفی احداث شده در زمان ˈصدام حسینˈ استفاده کرده و از ˈصحاری الانبارˈ خود را به نزدیکترین منطقه در جنوب بغداد برسانند.

داعش پس از ناکامی در حمله از شمال به بغداد، جنگجویان خود را در شهرهای جنوبی متمرکز کرد. در این خصوص، ˈفلاح الراضیˈ رییس کمیته امنیتی ˈحلهˈ مرکز استان ˈبابلˈ در جنوب بغداد گفت که از هفته های قبل از نقشه داعش مطلع شده بودیم و به دولت هشدار دادیم که این منطقه نیاز به یک عملیات نظامی برای جلوگیری از تجمع نیروهای داعش در جنوب بغداد دارد.

نیروهای داعش با پرداخت پول و سلاح به عوامل خود در منطقه هفته گذشته از طریق تونل های یاد شده در صحرای غربی به منطقه ˈجرف الصخرˈ در 40 کیلومتری جنوب بغداد، منطقه ای که در دوران اشغال عراق توسط آمریکایی ها به ˈمثلث مرگˈ معروف بود، رسیدند.

این مخفیگاهها با عملیات نظامی گسترده و با استفاده از بالگردهای ارتش مورد حمله قرار گرفت و منهدم شد.

به گفته یک منبع امنیتی ، بخشی از نقشه و طرح تروریستهای داعش از این قرار بود که ابتدا از طریق شمال بغداد، دهها خودرو بمب گذاری شده وارد پایتخت کنند تا همزمان با حرکت نیروها به سمت بغداد، آنها را منفجر کرده و شهر را از کنترل نیروهای محافظ آن خارج کنند.

تروریستهای داعش تصمیم داشتند از محور جنوبی بغداد نیز جبهه جدیدی باز کنند تا همزمان با عملیات انفجاری و انتحاری در پایتخت، از منطقه موسوم به مثلث مرگ در استان بابل، به سمت بغداد حرکت کرده و دروازه های جنوبی پایتخت را بگشایند.

اگر چه داعش توانست نزدیک به 20 خودرو بمب گذاری شده را در طول چهار روز گذشته در بغداد منفجر کنند که تنها در پنجشنبه گذشته به کشته شدن 32 نفر از شهروندان عراقی و زخمی شدن دهها نفر دیگر منجر شد، اما در نهایت با اقدامات به موقع امنیتی، این نقشه ها خنثی شد.

در همین حال، ˈمقتدی صدرˈ رهبر ˈجریان صدرˈ نیز دیروز (جمعه) نسبت به نقشه داعش برای گشودن دروازه های بغداد هشدار داد و گفت که بر اساس اطلاعاتی که تایید شده ، تروریستهای داعش برای تصرف بغداد برنامه ریزی کرده اند.

وی درباره برنامه داعش و جزییات اطلاعات در این خصوص صحبت بیشتری نکرد، اما تاکید کرد که برای همکاری با سازمان های ذیربط برای دفاع از بغداد آماده است و نیروهایش را برای این امر بسیج کرده که این امر نشان می دهد که قصد داعش برای رسیدن به بغداد جدی است.

تروریستهای داعش در طول یک ماه گذشته بارها اقدام به انتشار شایعاتی کردند که در آن برای حمله به بغداد وقت تعیین کرده بودند. بطوری که یک بار شایعه شد که داعش 15 ماه مبارک رمضان وارد بغداد خواهد شد و بار دیگر از ˈعید فطرˈ به عنوان موعد حمله به بغداد یاد کردند.

شایعاتی از جمله ˈطوفان بغدادˈ به حدی در جامعه التهاب ایجاد کرده بود که مقام های امنیتی مجبور شدند از آن به عنوان جنگ روانی داعش یاد کنند. حتی ˈوفیق السامراییˈ یک ژنرال با سابقه ارتش عراق و مشاور ˈجلال طالبانیˈ رییس جمهوری سابق این کشور، این شایعات را جنگ روانی داعش برای از هم پاشیدن وحدت جامعه عراق دانست.

هادی العامری و مقتدی صدر شخصیتهایی که هفته گذشته ، از وجود نقشه و طراحی های داعش برای رسیدن به بغداد خبر داده بودند، این را هم گفتند که نیروهای تحت امر آنان آماده رویارویی با تروریست ها هستند.

هم اکنون نیروهای سازمان بدر به رهبری عامری و ˈگردان های صلحˈ به رهبری مقتدی صدر در مناطق مختلف استان های دیالی و صلاح الدین به همراه نیروهای ˈکتائب حزب اللهˈ و ˈعصائب الحقˈ در حال نبرد با گروه تروریستی داعش هستند.

بی شک ، بغداد رویایی است که داعش برای رسیدن به دروازه های آن دست و پا می زند.

خاورم*1*1770**1651
کد N434115