درگیری معترضان و پلیس پاکستان در چند شهر

به گفته مقامات پاکستانی پیش از دو تظاهرات بزرگ ضد دولتی برنامه ریزی شده برای روزهای آتی، طی درگیری حامیان یک روحانی ضد دولتی با پلیس در چند شهر، یک مرد کشته شده و یک پاسگاه پلیس به آتش کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "طاهر القدری" یک روحانی و فعال مدنی از دولت نواز شریف خواسته تا پایان ماه کناره‌گیری کند.

او در نظر دارد تا در اعتراض به درگیری‌های مرگبار بین حامیانش و پلیس در ماه ژوئن، فردا (یکشنبه) راهپیمایی کند. در اعتراضی دیگر، مخالفان تحت رهبری عمران خان قرار است تا در پایتخت به راهپیمایی بپردازند.

این تظاهرات برنامه ریزی شده، دولت غیرنظامی نوپای پاکستان را ترسانده است. این کشور با 180 میلیون نفر جمعیت، تاریخی سرشار از کودتا و اعتراضات خیابانی دارد.

برخی از اعضای حزب حاکم می‌ترسند معترضان توسط ارتش قدرتمند این کشور حمایت شوند. برخی از افسران از محکوم کردن پرویز مشرف، رئیس سابق ارتش به خیانت ناراضی هستند.

مشرف، نواز شریف، نخست وزیر فعلی را طی کودتای در سال 1999 از قدرت خلع کرد اما خودش سال 2008 کنار رفت.

شریف پس از مدت کوتاهی از تبعید بازگشت و سپس در انتخابات سال گذشته با قدرت پیروز شد.

اما حالا انتقادها از سوی القدری و عمران خان آغاز شده است که خواهان استعفای دولت هستند.

قدری می‌گوید دولت فاسد است و عمران خان معتقد است که دولت فعلی نتوانسته است درباره بی‌نظمی‌های انتخابات پیشین تحقیق کند.

در روزهای اخیر، دولت پاکستان، ارتش را در سراسر نقاط کلیدی اسلام‌آباد مستقر کرده و تجمع بیش از پنج نفر را در پایتخت ممنوع کرده است.

قدری که شبکه‌ای از مدارس را اداره می‌کند، می‌گوید که نیروهای نظامی هم‌چنین صدها تن از حامیانش را بازداشت کرده‌اند. او در یک گفتگوی تلویزیونی گفت: پلیس پنجاب انسانیتش را از دست داده است و حاکمان تبدیل به تروریست شده‌اند.

با این حال، دولت می‌گوید که تعداد کمی را بازداشت کرده است. رعنا مشهود احمد، وزیر امور حقوقی ایالتی نیز اعلام کرد، قدری بازداشت و به تجاوزات تروریستی متهم خواهد شد.

حامیان قدری روز جمعه بعد از تلاش برای از بین بردن سرویس‌های امنیتی موجود در اطراف خانه‌اش با پلیس درگیر شدند.

هم‌زمان درگیری‌هایی در پنجاب نیز گزارش شد.

عبدالمجیب 26 ساله بر اثر اصابت گلوله در این درگیری کشته شد. معترضان هم‌چنین به یک پاسگاه حمله کرده و در اعتراض دیگر دو پلیس را گرفتند.

انتهای پیام

کد N434091