دفاع چین از ساخت فانوس‌های دریایی در جزایر مورد مناقشه

وزارت امور خارجه چین از تصمیم دولت پکن برای ساخت فانوس‌های دریایی در جزایر مورد مناقشه در دریای چین جنوبی دفاع کرده و گفت: این بناها برای تسهیل در امور حمل و نقل دریایی ساخته می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، برخی رسانه‌ها روز پنجشنبه گزارش دادند که چین قصد ساخت فانوس‌های دریایی در پنج جزیره واقع در دریای چین جنوبی را دارد که دو مورد از آن‌ها در آب‌های مورد مناقشه با ویتنام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد، این فانوس‌ها برای تضمین امنیت در حمل و نقل دریایی ضرورت دارد و هم به نفع مردم و هم به تبعیت از قوانین بین‌المللی است.

آمریکا و فیلیپین خواستار یک توقف داوطلبانه در انجام هرگونه اقدام محرک در این منطقه مورد مناقشه شده‌اند اما چین این پیشنهاد را رد کرده است.

واشنگتن حتی تلاش می‌کند تا از نشست انجمن همکاری کشورهای جنوب شرق آسیا که در میانمار و با حضور وزرای امور خارجه این کشورها برگزار شده به عنوان وسیله‌ای برای اعمال فشار بر چین برای حضور در مذاکرات استفاده کند.

چین مدعی 90 درصد دریای چین جنوبی است و برای حفظ ادعای خود اقدامات محرک نظامی انجام داده است.

در مه سال جاری میلادی، چین سکوهای نفتی خود را در این مناطق نزدیک ویتنام مستقر کرد و باعث خشم آمریکا و همسایگان آسیایی خود شد.

خبرگزاری شینهوا امروز (شنبه) گزارش داد که وانگ یی، وزیر امور خارجه چین با چند تن از همتایان خود از کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله ویتنام در حاشیه نشست ویتنام دیدار کرد.

وی به وزیر امور خارجه ویتنام گفت که پکن تمام اقدامات لازم را برای تامین استقلال و تمامیت ارضی و منافع و حقوق دریایی انجام می‌دهد و به ویتنام تاکید کرد تا به صورت کامل با پیامدهای ناشی از شورش‌های ضد چینی مقابله کند.

انتهای پیام

کد N434016