سلیمانی در گفت‌وگو با ایسنا:

امکان تشکیل جریان‌های فراگیر سیاسی وجود دارد

احزاب

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: احزاب ساخته دست دولت‌ها مورد اعتماد مردم نیست و معمولا این احزاب راه به جایی نبرده‌اند.

محمد سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: اعتماد عمومی نسبت به احزاب و کار تشکیلاتی در ایران جایگاه مناسبی ندارد.

وی تصریح کرد: اکثر احزاب ساخته دست دولت‌ها هستند و مردم کاملا می‌دانند و لمس می‌کنند که احزاب دست‌ساز دولت‌ها در شرایط رقابت‌های انتخاباتی شکل می‌گیرند و در چنین شرایطی گربه محض رضای خدا موش نمی‌گیرد.

این عضو اصولگرایان مجلس گفت: مردم هر جریان دولت ساخته‌ای را بررسی و تحقیق می‌کنند و می‌بینند مثل گردوی پوک، توخالی است از این رو اینگونه حزب‌سازی در ایران جواب نداده است. مدل غربی حزبی هم مورد رغبت مردم نیست. باید تشکل‌های حزبی غیروابسته به دولت رشد کنند. این امر زمان می‌خواهد ولی امکان‌پذیر است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: به نظر می‌رسد جریانات سیاسی که در این وادی حرکت کنند در درازمدت برنده خواهند شد.

وی تشکیل احزاب فراگیر سیاسی را مشروط به اصلاح اساس کار حزبی در تشکیلات سیاسی دانست و افزود: تا زمانی که اساس کار احزاب صرفا گرفتن رای مردم باشد و بعد تا انتخابات بعدی غیب شوند نباید انتظار فراگیری داشت. ملت ایران آگاهانه اختیار خود را به چنین جریاناتی تفویض نکرده و نمی‌کند. ملت دوست دارد در این شرایط آزادانه عمل کند و اقتضائی به صحنه بیاید.

سلیمانی با رد توانایی چهره‌های سیاسی برای اداره جریان‌های سیاسی کشور، گفت: قدرت شخصیت‌ها کم‌توان است. یک شخصیت سیاسی فراگیر از همه ابعاد که بتواند حزبی را ساماندهی کند یا وجود ندارد و یا در حاشیه او، افراد و جریاناتی هستند که مردم آنها را قبول ندارند و مردم فکر می‌کنند در صورت حضور در تشکل ساخته توسط چنین شخصیتی موجب بهره‌برداری توسط آن حاشیه‌ها می‌گردد.

وی ادامه داد: ولی در هر صورت اگر شخصیت‌های نسبتا معقول موفق به گردآوری افراد معتمد مردم و مورد قبول آنان کنند، امکان ایجاد تشکل‌های فراگیر حتما وجود دارد لذا تشکیل یک تشکل فراگیر توسط یک شخصیت باسابقه و خوش نام به شرط‌ها و شروط‌هایی عملی است.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ادامه داد: حلقه اول تشکل باید افرادی بی‌حاشیه و توانمند باشند که خوشبختانه در کشور ما فراوانند. از ورود باندهای قبل از شکل گرفتن چنین جریان‌هایی باید پرهیز شود. شخصیت مورد نظر باید توان تمام کارهای اجرایی و مسئولیتی دولتی حاکمیتی را کنار بگذارد و خود را تمام وقت وقف این تشکل فراگیر کند.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: در منظر این شخصیت اعتقاد به قدرت مردم بیش از اعتقاد به پول و امکانات باید باشد. مرامنامه تشکل باید واضح و مستوفی باشد. مردم را صاحب فکر و نظر در هر موقعیتی بداند چه هنگام رای جمع کردن، چه هنگام پیروزی، چه هنگام شکست و چه هنگام قدرت.

وی ادامه داد: منابع مالی شخصیت و تشکل به ناف دولت و بیت‌المال وصل نباشد، اگر آن شخصیت برادر همکار دارد آن برادر از مرحله پرت نباشد.

سلیمانی در پایان گفت: محور اصلی تشکل باید تلاش برای روی کار آمدن صالحان باشد در این صورت می‌توان مطمئن بود که در کوتاه مدت تشکل‌های فراگیر و بزرگ در کشور ایجاد گردند که نقش مستقیم و موثر مردم را در صحنه‌های مختلف سیاسی کشور به صورت حزبی عملی سازند.

انتهای پیام

کد N433729