فاجعه در منطقه سنجار عراق:

روزانه حدود 15 کودک بر اثر گرسنگی و تشنگی جان خود را از دست می دهند

سنجار,مرگ

تهران- ایرنا- منابع آگاه اعلام کردند که کوه ˈسنجارˈ در شمال عراق روزانه شاهد مرگ بیش از 15 کودک و ده ها زن و سالمند بر اثر تشنگی و گرسنگی است.

به گزارش پایگاه خبری ˈالنشرهˈ، با ادامه پیشروی تروریست های داعش در برخی مناطق عراق و جنگ میان نیروهای پیشمرگه کردستان عراق و این گروهک تروریستی - تکفیری در کوه های منطقه سنجار، درد و رنج ساکنان این منطقه نیز افزوده شده است.

بر اساس اعلام منابع رسمی عراقی، حدود 500 هزار نفر از ساکنان این منطقه به دلیل پیشروی های تروریست های داعش و جنایت های این گروهک تروریستی از خانه هاشان آواره شده و در حال حاضر هزاران خانواده اقلیت ایزدی بدون آب و غذای کافی از ترس کشته شدنشان توسط داعشی ها در کوه ها به سر می برند.

ˈخضر دوملیˈ فعال ایزدی در این خصوص گفت: آوارگانی که خانه هایشان را به مقصد اطراف دهوک و زاخو ترک کرده بودند، بار دیگر شروع به حرکت به سوی شهرستان زاخو و مرکز شهر دهوک کرده اند، زیرا اخیرا شایعه شده است که تروریست های داعش به دهوک نزدیک شده و به همین دلیل ترس و وحشت بر آوارگان عراقی سایه افکنده و هیچ مدرسه، سالن یا ساختمانی خالی در این منطقه باقی نمانده است.

وی اضافه کرد: حتی دانشگاه های دهوک و زاخو نیز پر از آوارگان شده و برخی دیگر از این آواره ها به کوه های اطراف پناه برده اند و این در حالی است که داعش از دهوک بسیار دور است، اما این شایعات بر آوارگان تاثیر گذاشته و به طور کلی یک فاجعه به تمام معنا در این منطقه در شرف روی دادن است.

گروه تروریستی داعش اوایل هفته گذشته، نزدیک به 200 هزار نفر از اقلیت ایزدی ها در شمال عراق را بدون مهلت قبلی مورد تهاجم قرار داد و بیش از ده ها جوان ایزدی را یک جا اعدام کرد و دختران و زنان جوان آنان را به اسارت برد.

هم اکنون چند هزار خانوار عراقی در کوه های اطراف سنجار در محاصره نیروهای داعش قرار دارند و مرگ همه آنان را تهدید می کند.

گفتنی است ˈایوار حسینˈ رییس دفاع از حقوق زنان در پارلمان اقلیم کردستان عراق پیش از این گفته بود که داعش طی حمله به سنجار حدود 500 زن و دختر را ربوده و به موصل منتقل کرده است، به گونه ای که هنوز کسی از سرنوشت آنها اطلاعی ندارد.

برخی منابع اعلام کردند که تروریست های داعش این زنان و دختران را میان اردوگاه ها و نیروهای خود در مناطق مختلف عراق تقسیم و در اختیار نیروهای خود قرار داده است.

یزیدیان، ایزدی ها یا ایزدیان اقلیت مذهبی کردی هستند که در شمال عراق، سوریه، جنوب شرقی ترکیه و قفقاز زندگی می کنند.

ایزدیان به گویش خاصی از زبان کردی صحبت می کنند. آیین شان آمیزه ای از عقاید اسرارآمیز و ادیان پیش از اسلام و عقاید اسلامی است. یهودیت، مسیحیت، نسطوری، مزدیسنا و تصوف بر آیین ایزدیان تاثیر گذاشته است.

خاورم**2041**7074**1275
کد N433404