محمدنبی حبیبی: نباید فردی را که یک‌بار قصوری مرتکب شده تا آخر عمر مجرم بدانیم

محمدنبي حبيبي,حزب موتلفه اسلامي

دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی با اشاره به تأثیر بازگرداندن فعالان سیاسی که به عنوان مجرم شناخته شده‌اند به زیر چتر نظام، در اقتدار سیاسی کشور گفت: آنچنان که تعلیمات اسلامی می‌گوید، اگر فردی یک بار قصوری مرتکب می‌شود ما نباید بنا را بر این بگذاریم که تا آخر عمر مجرم است.

محمدنبی حبیبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با تأکید بر ضرورت حفظ وحدت و انسجام در میان اقشار و تفکرات مختلف جامعه، اظهار کرد: نظام چه بخواهد و چه نخواهد در کشور سلیقه‌های متفاوت وجود دارد ولی در تضارب فکری، قانون اساسی باید فصل‌الخطاب قرار بگیرید.

وی با تأکید بر اینکه "بهترین راه تحقق سیاست جذب حداکثری و فراهم شدن بسترهای لازم برای حفظ همه تفکرات موجود میان احزاب و گروه‌های سیاسی زیر چتر نظام، قانون‌گرایی است"، افزود: چنانچه قرار باشد در کشور سلایق شخصی بر اجرای قوانین ترجیح داده شود، در این صورت در مورد هر امری از امورات اداره کشور با خسارت‌هایی مواجه می‌شویم.

دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی اضافه کرد: امروزه برخی برای خود اجتهاداتی قائلند و تأکید دارند که بدون ارتکاب معیارها هر آنچه را که خود تشخیص می‌دهند انجام شود. این در حالی است که ما بر این باوریم که باید در اداره امور کشور عقل جمعی به عقل فردی ترجیح داده شود و در این صورت ما می‌توانیم افراط‌ها و تفریط‌هایی را که به وقوع می‌پیوندد، در حاشیه نگاه کنیم.

حبیبی در ادامه به بیان دلایل تبدیل فعالان سیاسی به مجرمان سیاسی در کشور اشاره کرد و گفت:‌ چنانچه همه افراد تسلیم قانون باشند دیگر ما شاهد تبدیل فعالان سیاسی به مجرمان سیاسی نخواهیم بود.

این فعال سیاسی اصولگرا همچنین به مسأله بازگرداندن فعالان سیاسی که به عنوان مجرم شناخته شده‌اند به زیر چتر نظام اشاره کرد و با بیان این اعتقاد که نظام تاکنون این اقدام را انجام داده است، گفت: آنچنان که تعلیمات اسلامی می‌گوید چنانچه فردی یک بار قصوری مرتکب می‌شود ما نباید بنا را بر این بگذاریم که این آدم تا آخر عمر مجرم است.

وی در پایان با تأکید بر اینکه "هرکسی که مرتکب جرمی می‌شود، جریمه آن را نیز پرداخت می‌کند"، اظهار کرد: پس از پرداخت جریمه از سوی مجرم، نه تنها همگان موظف هستند که او را از راه جرمی که در گذشته مرتکب شده است بازگردانند بلکه می‌توانند از وجود وی استفاده‌های بسیاری نیز ببرند.

انتهای پیام

کد N433171