تظاهرات ضد دولتی در شهر لاهور پاکستان به خشونت کشیده شد

تظاهرات,لاهور

اسلام آباد – ایرنا – تظاهرات ضد دولتی صدها نفر از مردم شهر لاهور پاکستان عصر جمعه با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

به گزارش ایرنا، شلیک گاز اشک آور از سوی نیروهای پلیس در لاهور، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت پاکستان و مرکز ایالت پنجاب در شرق این کشور مهمترین دلیل این حادثه عنوان شده است.

به گفته مسئولان محلی و بنا به شواهد عینی، تظاهر کنندگان که بسیاری از آنان از طرفداران «طاهر القدری» رییس حزب مخالف «تحریک عوامی» و از رهبران مذهبی پاکستان بودند، اتوبوس حامل نیروهای پلیس را محاصره کرده بودند و پلیس نیز اقدام به استفاده از گاز اشک آور علیه آنان کرد.

براساس گزارش برخی رسانه های پاکستان، نزدیک به 10 نفر از نیروهای پلیس در جریان این تظاهرات خشونت آمیز مجروح شدند.

تظاهر کنندگان همچنین به گروهی از نیروهای پلیس که محل سکونت طاهر القدری را محاصره کرده بود، حمله ور شدند.

تظاهر کنندگان با ریختن به خیابان ها، اقدام به کنار زدن کانتینرها و موانعی کردند که از سوی دولت و با هدف کنترل تظاهرات ضد دولتی برنامه ریزی شده برای روز یکشنبه هفته آینده (19 مرداد) در برخی مسیرها و خیابان های این شهر قرار گرفته بود.

طاهر القدری از هواداران خود خواسته است روز یکشنبه آینده، چهار روز قبل از راهپیمایی بزرگ ضد دولت نواز شریف همزمان با سالروز استقلال پاکستان (23 مرداد)، علیه دولت تظاهرات کنند. وی مدعی است که دولت کنونی پاکستان درانجام وظایف و تعهدات خود ناکام مانده و او قصد دارد یک «انقلاب» علیه دولت ایجاد کند.

برخی گزارش های تایید نشده حاکی از آن است مقامات پاکستان دستور دستگیری طاهر خان را صادر کرده اند تا مانع برگزاری تظاهرات طراحی شده از سوی وی برای روز یکشنبه شوند.

منابع رسمی پاکستان همچنین اعلام کردند که هواداران طاهر القدری یک ایستگاه پلیس و یک دستگاه خودروی متعلق به نیروهای پلیس را در یکی دیگر از شهرهای ایالت پنجاب به نام «خوشاب» به آتش کشیده اند.

با توجه به اینکه تنها کمتر از یک هفته به سالروز استقلال پاکستان (23 مرداد) و وعده رهبران برخی احزاب مخالف دولت، به ویژه «عمران خان» رهبر حزب تحریک انصاف، برای به راه انداختن تظاهرات میلیونی علیه دولت نواز شریف در اسلام آباد زمان باقی است، به نظر می رسد نشانه های اولیه این تظاهرات از شهرهای مختلف پاکستان از جمله لاهور آغاز شده است.

دولت، نیروهای ارتش را برای کمک به تامین امنیت اسلام آباد در نقاط مختلف این شهر مستقر کرده اما هدف از این اقدام امنیتی را نه مقابله با تظاهرات میلیونی برنامه ریزی شده از سوی مخالفان در روز استقلال، بلکه پیش گیری از حملات تروریستی احتمالی از سوی طالبان و شبه نظامیان در پایتخت اعلام کرده است.

مخالفان دولت مدعی هستند که هدف دولت از استقرار نیروهای ارتش در اسلام آباد، برخورد با تظاهرات ضد دولتی است.

در شرایطی که روز به روز بر نگرانی های دولت از برنامه مخالفان برای به راه انداختن تظاهرات میلیونی 23 مرداد در اسلام آباد افزوده می شود، نواز شریف نخست وزیر این کشور خواستار تشکیل نشستی با موضوع امنیت ملی با حضور مقامات ارشد دولتی و امنیتی پاکستان در روز شنبه (امروز) شده است.

ناظران سیاسی پاکستان می گویند که بحران سیاسی کنونی در این کشور مهم ترین موضوع بحث در نشست امنیت ملی اسلام آباد خواهد بود.

آساق**ط**1723 ** 1551
کد N433143