رضایت ارتش صربستان از ارائه خدمات مذهبی در واحدهای نظامی

جامعه اسلامی,ارتش صربستان

بلگراد-ایرنا- وزیر دفاع صربستان و مقامات مذهبی در این کشور روز جمعه رضایت خود را از عملکرد خدمات مذهبی ادیان مختلف و اثرات مثبت حضور روحانیون نظامی در واحدهای ارتش ابراز کردند.

به گزارش ایرنا، وزارت دفاع صربستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ˈبراتیسلاو گاشیچˈ وزیر دفاع این کشور در دیداری که با ˈاستانیسلاو خوچوارˈ اسقف اعظم کاتولیک و ˈمحمد یوسف اسپاهیچˈ مفتی جامعه اسلامی صربستان در بلگراد در باره مسایل جاری و توسعه خدمات مذهبی در ارتش صربستان گفت و گو و تبادل نظر کرد.

گفته شده است که در این نشست که در آن ˈلیوبیشا دیکوویچˈ رییس ستاد مشترک ارتش و ˈسرجان جورجویچ ˈ رییس منابع انسانی ارتش صربستان حضور داشتند ،مقامات مذهبی جامعه اسلامی و کلیسای ارتدکس در این کشور خدمات مذهبی در ارتش را اقدامی بسیار خوب برای پیروان تمامی ادیان در رفع مشکلات آنها ارزیابی کردند.

دولت صربستان در 24 مارس 2011 میلادی مصوبه ای را برای انجام خدمات مذهبی در نیروهای مسلح تصویب کرد و به دنبال آن وزارت دفاع توافق نامه ای را با نمایندگان 7 کلیسای سنتی و جوامع مذهبی در این مورد به امضا رساند.

حضور روحانیون در ارتش صربستان سنت طولانی دارد. تا سال 1918 میلادی در ارتش پادشاهی صربستان افسر روحانی وجود داشت که در بخش های مختلف فعالیت مشورتی داشتند.

وظایف افسران روحانی در واحدهای مختلف ارتش صربستان صرفا جنبه معنوی دارد و به عنوان مشاور مذهبی در واحدهای زیر نظر خود عمل می کنند.

افسران روحانی در هنگام فعالیت خود در واحدهای مختلف ارتش اونیفورم نظامی با علامت متمایز دینی می پوشند.

در اسفند سال 1392نیز مسجدی برای نیروهای نظامی مسلمان در پادگان ارتش صربستان در منطقه بانیتسا در شهر بلگراد با حضور وزیر دفاع، رییس ستاد مشترک ارتش، رییس العلمای جامعه اسلامی و دیگر مقامات ارش نظامی و مذهبی صربستان افتتاح شد.

اروپام**1**436**1566
کد N432929