تدابیر مسکو برای مقابله با تحریم های ضدروسی غرب/

پوتین بر گسترش همکاریها در چارچوب اتحادیه گمرکی تاکید کرد

مقابله با تحریم های غرب

مسکو-ایرنا- همزمان با تحریم های گسترده ضدروسی آمریکا و متحدان غربی اش بر سر اوکراین، رییس جمهوری روسیه در گفتگوی تلفنی با همتایان بلاروسی و قزاقستانی خود به منظور مقابله با این تدابیر بر گسترش همکاریها در چارچوب اتحادیه گمرکی تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز جمعه اعلام کرد: ولادیمیر پوتین در گفتگوی تلفنی با نورسلطان نظربایف و آلکساندر لوکاشنکو روسای جمهوری قزاقستان و بلاروس در مورد عرصه های مختلف همکاریها در چارچوب اتحادیه گمرکی با آنها تبادل نظر کرد.

پوتین همچنین در خصوص همکاری با این دو کشور در سازمان اقتصادی اوراسیا ازجمله تشریک مساعی در عرصه های بازرگانی و اقتصادی با توجه به تحریم های اعمال شده از طرف روسیه در مورد محصولات کشاورزی و کالاهای خام و مواد غذایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا گفتگو و تبادل نظر کرد.

در این گفتگوهای تلفنی وضعیت اوکراین هم مطرح شد و طرف های گفتگوکننده بر همکاری در قالب های مختلف برای توقف اقدامات نظامی در شرق اوکراین و آغاز گفتگوهای سیاسی برای حل و فصل مسایل این کشور تاکید کردند.

اتحادیه گمرکی با مشارکت روسیه، بلاروس و قزاقستان از دو سال پیش آغاز به کار کرده است و این سه کشور مقررات واحد گمرکی بین خود وضع کرده اند که بر اثر آن تسهیلات گمرکی در روابط بازرگانی میان این کشورها وضع شده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا در ماههای اخیر برای مجازات روسیه در مساله اوکراین چند بسته تحریم ها ازجمله در عرصه های مالی و اقتصادی وضع کرده اند.

روسیه نیز روز چهارشنبه در پاسخ به این تحریم ها، واردات محصولات کشاورزی و مواد غذایی از کشورهای تحریم کننده خود اکثرا از کشورهای غربی را متوقف کرد.

اروپام*5*391*518**1566
کد N432808