به بهانه روز خبرنگار

کارشناس ارشد رسانه پاکستان: رسانه ها زمینه ساز جنگ نباشند

کارشناس,رسانه

اسلام آباد – ایرنا – کارشناس ارشد رسانه و تحلیل گر مسایل سیاسی و بین المللی پاکستان، رسالت اصلی رسانه به ویژه در دنیای امروز را تلاش برای ایجاد صلح و آرامش دانست و تاکید کرد: رسانه ها نباید زمینه جنگ و آتش افروزی را فراهم کنند.

«زاهد ملک» سردبیر ارشد روزنامه «پاکستان آبزرور» و از صاحب نظران مطرح پاکستان در امور رسانه و تحولات سیاسی و بین المللی گفت: خبرنگاران و رسانه ها باید با پرداختن مناسب به مسایل و مشکلات جوامع، به حل و فصل مسایل و مشکلات کمک کنند اما متاسفانه امروز برخی رسانه ها نه تنها نقشی در کمک به حل بحران ها و مشکلات بشری ندارند، بلکه با زیرپا گذاشتن اصل بیطرفی، بنزین به آتش بحران ها می ریزند.

این کارشناس ارشد پاکستانی همچنین با بیان اینکه بسیاری از رسانه های جهان امروز به ویژه رسانه های غربی و آمریکایی به بنگاهی برای سودآوری و منفعت طلبی تبدیل شده و وظایف اصلی خود را در راستای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دقیق و صحیح به افکار عمومی جامعه فراموش کرده اند، ابراز تاسف کرد.

زاهد ملک با اشاره برخی رسانه های آمریکایی از جمله شبکه های خبری فاکس نیوز و سی ان ان، از آنها به عنوان رسانه های جنگ افروز و دنباله رو استانداردهای دوگانه دانست و گفت: بعنوان مثال در زمان جنگ افغانستان در دوره اتحاد جماهیر شوروی سابق، فاکس نیوز و سی ان ان و بسیاری از رسانه های آمریکایی همپای پنتاگون و سازمان سیا حرکت می کردند و یک جنگ رسانه ای تمام عیار علیه شوروی سابق به راه انداخته بودند.

این کارشناس ارشد رسانه با اشاره به نقش غیرقابل انکار فاکس نیوز و سی ان ان در زمینه سازی لشگر کشی آمریکا به عراق و افغانستان نیز اظهار داشت: چنین رسانه هایی به دولت های خود کمک می کنند تا کشورهای دیگر را مورد هجوم خود قرار دهند و اموال ملت ها را چپاول کنند.

وی ادعای رسانه های غربی –آمریکایی مبنی بر وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق پیش از حمله آمریکا به آن کشور را دروغی بزرگ دانست که صرفا با هدف زمینه سازی حمله آمریکا به عراق بدون مجوز سازمان ملل و توجیه این حمله نزد افکار عمومی جهان طراحی شده بود.

زاهد ملک با تاکید بر استقلال و آزادی عمل رسانه ها تاکید کرد که رسانه نباید ابزار دست دولت ها برای انجام اهداف شوم قرار گیرند.

سردبیر ارشد روزنامه پاکستان آبزور همچنین آزادی بیان رسانه را به عنوان یک اصل مورد تاکید قرار داد و در عین حال اظهار داشت که رسانه ها باید مراقب باشند تا از اصل آزادی بیان سوء استفاده نکنند.

زاهد ملک، تعدد و شمار بالای رسانه ها در جهان را یک امر مطلوب دانست و گفت: امروز به لطف وجود رسانه های متعدد، هیچ حقیقتی از نظر افکار عمومی جهان مخفی نمی ماند راه بر دروغ پردازی های برخی رسانه ها بسته می شود.

وی با اشاره به جنایات صهیونیست ها در غزه گفت: رسانه های غربی و آمریکا که عمدتا به حمایت بی قید و شرط از اسراییل می پردازند، امروز به دلیل حضور رسانه های متعدد در صحنه، در مخفی کردن جنایات هولناک این رژیم علیه ساکنان غزه ناکام مانده اند.

این کارشناس ارشد رسانه همچنین با اشاره به حرفه خبرنگاری، آن را یک رسالت سخت، پرخطر و پرمسوولیت دانست و تاکید کرد که خبرنگاران نباید در انجام وظیفه حرفه ای خود تحت فشار قرار گیرند.

آساق**1723**1566
کد N432601