2000 پناهجوی سوری در گذرگاه مرزی لبنان منتظر بازگشت هستند

سوریه,پناهجویان

بیروت – ایرنا – حدود 2000 پناهجوی سوری در « مصنع» گذرگاه مرزی لبنان با سوریه منتظر هستند تا بعداز طی تشریفات قانونی و صدور مجوز از سوی دستگاه امنیت عمومی لبنان به کشور خود بازگردند.

به گزارش ایرنا، منابع خبری اعلام کرده اند که دستگاه امنیت عمومی لبنان به این پناهجویان به دلیل نداشتن اوراق شناسایی معتبر و یا ورود غیرقانونی به لبنان اجازه نداده است تاکنون این کشور را ترک کنند.

براساس آمار رسمی بییش از یک میلیون و 300 هزار پناهجوی سوری در مناطق مختلف لبنان زندگی می کنند که حدود یک سوم جمعیت 4 میلیون و 500 هزار نفری این کشور هستند.

تنها در شهرک عرسال با جمعیتی حدود 35 هزار نفر که شنبه گذشته مورد حمله و اشغال گروه های تروریستی تکفیری از جمله داعش ، جبهه النصره و گردان های عبدالله عزام قرار گرفت، 50 هزار پناهجوی سوری زندگی می کنند.

گفته شده است که برخی از پناهجویان و شهروندان لبنانی به گروه های تروریستی تکفیری پیوسته و بعداز عقب نشینی آنها بار دیگر سلاح ها را کنار گذاشته و با پوشیدن لباس های غیرنظامی به زندگی خود ادامه داده اند.

براساس این گزارش پناهجویان سوری عصر دیروز(پنجشنبه) شهرک عرسال را ترک کرده و وارد گذرگاه مرزی مصنع در خاک لبنان شده اند اما نیروهای امنیت عمومی لبنان به آنها اجازه خروج نداده زیرا ثابت شده که بیشترشان به طریق غیرقانونی وارد لبنان شده اند و یا اوراق شناسایی معتبر ندارند.

دستگاه امنیت عمومی لبنان از همه پناهجویان سوری خواسته است تا برای تعیین وضعیت خود اقدام کنند تا زمان خروج از خاک لبنان با مشکل مواجه نشوند.

ژنرال « عباس ابراهیم» فرمانده نیروهای امنیت عمومی لبنان اعلام کرده است که پناهجویان سوری می توانند به کشورشان بازگردند مگر انهایی که دارای اوراق شناسایی معتبر نباشند و یا از گذرگاه ها و راه های غیرقانونی وارد خاک لبنان شده باشند.

در همین حال « علی عبدالکریم علی» سفیر سوریه در بیروت تاکید کرد که عصر دیروز در جریان این تصمیم دستگاه امنیت عمومی لبنان قرار گرفته است.

وی در گفت وگویی خبری افزود: دستگاه امنیت عمومی لبنان از سفارت سوریه در بیروت خواسته است تا فهرست اسامی پناهجویان سوری را که در مرز مصنع بسر می برند، بررسی کند تا مشخص شود که واقعا سوری هستند و یا اینکه اتباع دیگر کشورها می باشند.

عبدالکریم علی گفت که سفارت سوریه در بیروت برای حل این مشکل و فراهم شدن زمینه آسان بازگشت پناهجویان سوریه با دستگاه امنیت عمومی لبنان همکاری لازم را خواهد کرد.

سفیر سوریه از بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان استقبال کرد و گفت که دمشق همه شرایط لازم را برای بازگشت پناهجویان بویژه زنان و کودکان فراهم می کند.

خاورم ** 1324
کد N432515