کوهن خبر داد

هشدار آمریکا به روسیه درباره قرارداد نفتی با ایران

ايران,آمريكا,روسيه

یک مقام ارشد آمریکا اعلام کرد که آمریکا درباره قرارداد نفتی با ایران هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، دیوید کوهن معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی درگفت‌و‌گوی تلفنی با خبرنگاران درباره قرارداد نفتی ایران و روسیه گفت: واشنگتن به روسیه درباره این قرارداد نفتی هشدار داده است و شرکت‌هایی که در هر گونه قراردادی حضور داشته باشند شامل تحریم‌های آمریکا می شوند.

به گزارش ایسنا، الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه و بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران روز سه‌شنبه در مسکو یادداشت تفاهم پنج ‌ساله‌ای را امضا کردند که همکاری در بخش نفت را شامل می‌شود.

نوواک پس از امضای این قرار‌داد گفت: براساس پیشنهاد ایران ما به سازماندهی صادرات نفت خام ایران از جمله در بازار نفت روسیه کمک خواهیم کرد.

اما نه نوواک و نه در یادداشت تفاهم امضا شده به جزییات زمان و مقادیر احتمالی موجود در قرار‌داد اشاره نشده است.

نوواک گفت: این قرار‌داد تحریم‌های بین‌المللی را نقض نخواهد کرد.

این در حالی است که وزارت انرژی روسیه دقایقی بعد اعلام کرد که این بیانیه را رد می‌کند و روز چهارشنبه بیانیه جدیدی را صادر خواهد کرد.

وزارت انرژی روسیه دلیل خاصی را برای رد سخنان نوواک ارائه نداد و اعلام نکرد که بیانیه جدید درباره‌ همکاری نفتی چه خواهد بود.

تحریم‌ها باعث کاهش صادرات نفت ایران به حدود یک تا 1.5 میلیون بشکه در روز از 2.5 میلیون بشکه در روز قبل از دوران تحریمها و کاهش درآمد‌های صادراتی ایران شده است.

روسیه به عنوان دومین صادر‌کنندگان نفت پس از عربستان نیز برای تامین بودجه خود به صادرات نفت وابسته است.

انتهای پیام

کد N432344