اوکراین آتش‌بس در محل سقوط هواپیمای مالزی را به حالت تعلیق درآورد

پس از آنکه تیم تحقیقاتی مالزی به دلایل امنیتی تلاش برای پیدا کردن قربانیان متوقف کرد، دولت کی‌یف نیز آتش بس با نیروهای دفاع شخصی را در محل سقوط هواپیمای مالزی در شرق اوکراین به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، بیم آن می‌رود که این درگیری‌ها افزایش پیدا کند زیرا کی‌یف به دنبال تصرف مجدد شرق اوکراین است که کنترل آن عمدتا توسط شبه نظامیان صورت می‌گیرد.

دولت اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد: آتش بس در منطقه سقوط هواپیما که در پی درخواست کارشناسان بین‌المللی توسط رئیس جمهوری اوکراین اعلام شده بود، با آغاز مرحله دوم تحقیقات لغو خواهد شد.

این مساله پس از آن مطرح شد که هلند، مسئول رهبری تحقیقات بین‌المللی در خصوص سقوط هواپیمای مالزی در شرق اوکراین، اعلام کرد که ماموریت کشف و شناسایی قربانیان و بقایای هواپیما را به علت درگیری میان نیروهای اوکراین و شبه‌نظامیان در این منطقه متوقف کرده است.

مارک روت، نخست‌وزیر هلند گفت که ریسکی که تیم کارشناسان بین‌المللی متشکل از استرالیا، هلند و مالزی را تهدید می‌کند، بسیار گسترده‌تر از آن است که بتوان عملیات را در شرایط فعلی ادامه داد.

وی تاکید کرد: شرایط امنیتی در شرق اوکراین و محل سقوط هواپیماهای MH17 مالزی هر روز وخیم‌تر می‌شود و این مسئله انجام عملیات کارشناسان را غیر ممکن می‌کند.

فرانس تیمرمان وزیر خارجه هلند در صفحه فیس بوک خود نوشت که کارشناسان پس از بهبود شرایط عملیات خود را از سر خواهند گرفت.

ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت که تعلیق آتش‌ بس در این منطقه نقض مستقیم قطعنامه سازمان ملل است.

وی گفت: این آتش بس توسط قطعنامه 2166 شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد و این مساله نقض کامل این آتش بس است و عواقب بسیار جدی برای توانایی بازرسان سازمان ملل در زمان حضور مجدد آن‌ها در آن منطقه خواهد داشت.

این در حالی است که مقامات کی‌یف، نیروهای دفاع شخصی اوکراین را مسئول این شرایط می‌دانند.

یک سخنگوی دفاعی اوکراین گفته بود که ارتش این کشور هیچ اقدام نظامی را در بیست کیلومتری (12 مایلی) منطقه سقوط هوایپیما انجام نمی‌دهد.

دولت کی‌یف تاکید کرده است که عملیات بین‌المللی تحقیقات به علت "عملیات تحریک آمیز تروریست‌ها" که زندگی اعضای این تیم تحقیقاتی را مورد تهدید قرار داده‌اند متوقف شده است.

انتهای پیام

کد N432106