پايان مذاكرات ايران و آمريكا در ژنو

سیاست خارجی

مذاكرات هسته اي ايران و آمريكا در ژنو پايان يافت.

به گزارش خبرنگار مهر، مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا در سطح معاونین وزرای خارجه که صبح امروز از حدود ساعت 12:30 به وقت تهران، 10 به وقت ژنو آغاز شده بودپايان يافت.

مذاكرات ظهر امروز برای استراحتی کوتاه و نماز متوقف شد و از ساعت 17:30 به وقت تهران، 15 به وقت ژنو از سر گرفته شد.

بر اساس این گزارش، در مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه کشورمان و همچنین ویلیام برنز و وندی شرمن به عنوان نمایندگان آمریکا حضور داشتند.

در این مذاکرات کارشناسان دو طرف نیز شرکت کرده اند. هدف از این گفتگوها ادامه رایزنی در خصوص موضوعات مورد اختلاف و بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاههای طرفین مطرح شده است.

این اولین دور گفتگوهای ایران و آمریکا پس از تمدید چهارماهه توافق ژنو است.

در طول 6 ماهه توافق ژنو، ایران و 1+5  شش دور مذاکرات در وین داشتند اما موارد اختلافی که شامل غنی سازی اراک، فردو، مدت زمان توافق جامع و برخی از موارد دیگر است بین طرفین پابرجا باقی مانده، با این وجود دو طرف اعلام کرده اند که بر روی پیش نویس متن توافق تا حدود 65 درصد پیشرفت داشته اند.

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان پیش از این اعلام کرده بود به احتمال زیاد اولین دور مذاکرات ایران و 1+5 در دوره چهارماهه در سطح کاترین اشتون و محمد جواد ظریف در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک خواهد بود.

هنوز در خصوص مذاكرات امروز جزيياتي اعلام نشده است.