ˈداود اوغلوˈ ادعای حمایت ترکیه از داعش را رد کرد

داعش,ترکیه سیاسی

آنکارا - ایرنا - ˈاحمد داود اوغلوˈ وزیر خارجه ترکیه پنجشنبه در آنکارا با رد ادعای حمایت ترکیه از گروهک تکفیری تروریستی ˈداعشˈ گفت: کسانی که چنین اتهامی به دولت آنکارا می زنند، خائن هستند.

به گزارش ایرنا، وی امروز به دنبال برگزاری نشست عالی امنیتی با فرماندهان نیروی زمینی و ژاندارمری و رئیس سازمان اطلاعات ترکیه، این مطلب را در تلویزیون ˈان.تی.ویˈ عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه نشست امروز به دستور ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه برگزار شد، گفت: روز گذشته نیز با هماهنگی وزارت خارجه، نشست مشترکی با وزارت بهداشت، مرکز مدیریت وضعیت اضطراری نخست وزیری، سازمان هلال احمر و آژانس همیاری های ترک برگزار شد که در آن کمک های انسانی ترکیه به عراق و در راس آن به ترکمن های عراقی و همچنین کمک رسانی به مردم غزه تصویب شد.

داود اوغلو با ادعای اینکه محافلی درصدد ایجاد بحران در ترکیه هستند، گفت: در فرایند تحولات در خاورمیانه ادعاهای واهی و غیرمنطقی ارتباط و یا حمایت ترکیه از داعش مطرح می شود که هیچ استنادی ندارد و کاملا دور از واقعیت است.

وزیر خارجه ترکیه گفت: به صراحت می گویم کسانی که دولت آنکارا را به حمایت و یا همکاری با داعش متهم می کنند، خائن هستند.این محافل می خواهند ترکیه از عملیاتی که در منطقه در جریان است، تحت تاثیر قرار گیرد و متاسفانه این محافل همدستانی نیز در داخل ترکیه یافته اند. این همدستان گاهی در قالب احزاب مخالف نیز دیده می شود و هدف انان مسموم سازی افکارعمومی علیه دولت آنکارا است.

وزیر خارجه ترکیه با انتقاد شدید از احزاب و رسانه های مخالف گفت: دولت آنکارا را متهم می کنند که مسوول خون های ریخته شده در عراق و سوریه است. کسانی که در خارج این خبرها را می شنوند به این باور می رسند که در ترکیه بحرانی سیاسی وجود دارد.

سکوت دولت آنکارا در قبال فعالیت های تروریستی داعش در عراق و سوریه و به ویژه بعد از گروگان گیری 49 تن از کارکنان کنسولگری این کشور در موصل توسط داعش، با واکنش های گسترده مخالفان دولت آنکارا روبرو شده است.

این افراد نزدیک به دو ماه است در اسارت به سر می برند و هنوز از سرنوشت آنها خبری نیست.

در این میان ادعاهایی هم درخصوص نبود کنترل در مرزهای ترکیه با سوریه در رفت و آمد گروه های تکفیری مطرح است.

ˈاوزجان ینی چریˈ نماینده مردم آنکارا از حزب مخالف حرکت ملی روز گذشته (چهارشنبه) در مجلس ترکیه اعلام کرد که بیش از یک هزار نفر از شهروندان ترکیه به گروه ˈداعشˈ پیوسته و دولت آنکارا نیز از این امر مطلع است.

وی در کنفرانس مطبوعاتی در مجلس ترکیه گفت: داعش و النصره علاوه بر اینکه تهدیدی برای عراق و سوریه هستند، خطری جدی علیه ترکیه نیز بحساب می آید.

ینی چری با هشدار به دولت آنکارا، خواستار بازنگری در سیاست های این کشور درقبال این گروه شد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه داعش در ماه رمضان در استانبول با پرپایی سفره های افطاری سه الی پنج هزار نفری، آشکارا درصدد جذب نیرو بود، گفت: تاکنون جنازه چند نفر از شهروندان ترکیه که به داعش و النصره پیوسته و در درگیری های مسلحانه در عراق و سوریه کشته شده اند، به ترکیه منتقل شده است.

این نماینده مجلس ترکیه با بیان اینکه ترکیه درحال حاضر به بازاری برای داعش تبدیل شده است، گفت: براساس گزارش واحدهای اطلاعاتی کشورهای اروپایی حدود 1200 نفر از شهروندان اروپایی از طریق ترکیه به سوریه رفته اند تا به این گروه های تکفیری بپیوندند. این افراد دوباره از همین طریق به کشورشان برگشته اند.

خاورم/2011**1392
کد N431552