انگلیس خواستارمشارکت جامعه بین الملل برای پایان دادن به درگیری ها در سوریه شد

سوریه,شیمیایی

لندن - ایرنا - وزیر مشاور در دفتر امور خارجی و کشورهای مشترک المنافع انگلیس ضمن استقبال از همکاری جامعه بین الملل در انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه، خواستار تداوم این مشارکت ها به منظور پایان بخشیدن به درگیری ها در این کشور شد.

به گزارش ایرنا، ˈتوبیاس ال وودˈ پنجشنبه در بیانیه ای با اشاره به همکاری چهار کشور انگلیس، آلمان، فنلاند و آمریکا و حمایت سایر کشورها و نیز کمیته امحای سلاح های شیمیایی برای نابودی ذخایر شیمیایی سوریه افزود: این همکاری نشان داد که جامعه بین الملل از جمله روسیه می تواند روی سایر مسایل مشترک با یکدیگر مشارکت داشته باشند.

وی اضافه کرد: برقراری امنیت در سوریه و یافتن راه حلی سیاسی برای پایان دادن به اختلافات کنونی در این کشور که ماهانه صدها قربانی می گیرد، چالشی است که همچنان به چشم می خورد.

وزیر مشاور در دفتر امور خارجی و کشورهای مشترک المنافع که وابسته به وزارت خارجه انگلیس می باشد، گفت: نابودی کامل ذخایر شیمیایی سوریه نمی تواند تضمین کننده پایان یافتن فصل این سلاح ها در این کشور باشد.

وی افزود: درحال حاضر گزارش های موثقی از حمله با مواد شیمیایی از جمله گاز کلر در سوریه منتشر شده و تحقیقات صورت گرفته از سوی سازمان منع سلاح های شیمیایی موید این نظر است که این حملات به طور سیستماتیک و سازمان یافته بوده است.

این مقام انگلیسی، با اشاره به نابودی حدود 190 تن از ذخایر مواد شیمیایی سوریه در ˈالزمر پورتˈ انگلیس، گفت: پیش از این دولت بریتانیا موافقت کرده است که قریب به 15 درصد از ذخایر شیمیایی اعلام شده سوریه را نابود سازد و محموله نابوده شده، سه هفته پیش وارد خاک بریتانیا شده بود.

وی افزود: نابودی این سلاح های شیمیایی به عنوان بخشی از نقش بریتانیا در تلاش های بین المللی با تضمین اینکه این سلاح های شیمیایی دیگر مورد استفاده قرار نخواهند گرفت، انجام شده است.

ˈمارک لیال گرنتˈ نماینده دائم انگلیس و رییس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل اخیرا اعلام کرد سوریه به وظایف خود در خصوص نابودی سلاح های شیمیایی در این کشورعمل کرده است و عملیات انهدام تاسیسات مواد مذکور نیز در6 ماه آینده به پایان خواهد رسید.

نماینده انگلیس همچنین به نقل از نماینده آمریکا گفت که تاکنون عملیات خنثی سازی 60 درصد از مواد حساس شیمیایی سوریه پایان یافته و این مواد به منظور محو کامل به کشورهای آلمان و فنلاند فرستاده خواهد شد.

اروپام ** 5** 1552**1392
کد N431467