اردوغان، نفرت عمومی را به خود خرید

ایسنا نوشت:

 نخست وزیر ترکیه به دلیل اظهاراتش مبنی براینکه "ارمنستانی بودن زشت است" به نژادپرستی متهم شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در گفتگو با کانال تلویزیونی ان.تی.وی از اپوزیسیون به دلیل اتهام زنی به وی و اینکه وی را از قوم دیگری دانسته‌اند به شدت انتقاد کرد.

اردوغان گفت: آن‌ها مرا گرجستانی می‌نامند، ببخشید گاهی حتی چیزهای زشت‌تری گفته و مرا ارمنستانی می‌خوانند تا آنجا که از پدر و پدربزرگم به یاد دارم من یک ترک هستم.

اظهارات وی مبنی بر اینکه ارمنستانی بودن خیلی زشت است خشم رسانه‌های اجتماعی را به دنبال داشت.

هایکو باغدات، ستون نویس معروف ترکی-ارمنستانی در پاسخ به اردوغان نوشت: مرا ببخشید اما لطفا بروید و رئیس جمهور کشور دیگری شوید.

ملدا اونور، قانونگذار حزب مردم جمهوری خواه نیز گفت: آیا قومیت دیگری مانده است که از سخنان نفرت انگیز اردوغان در امان باشد.

حتی یک قانون‌گذار ارشد دیگر از حزب جنبش ناسیونالیست که اغلب چندان دوستی با ارامنه ترکیه ندارد نیز این اظهارات را محکوم کرد.

طغرل ترک در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما اظهارات تازه‌ای در قرن 21 از اردوغان می‌شنویم. اینکه ارمنستانی بودن یک جرم، جنایت و زشت است اما این کلمات خود براساس قانون ما اشاعه نفرت است.

اتهامات علیه اردوغان مبنی بر ایجاد تنش‌های قومی و فرقه‌ای در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور به طور جدی بالا گرفته است.

52261

کد N431462