جلیلی: امروز در غزه نسل‌کشی را به اسم حقوق بشر انجام می‌دهند

سعيد جليلي,غزه

دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی با اشاره به جنایات اخیر اسراییل در غزه گفت: امروز همان کار هیتلر را به اسم حقوق بشر انجام می‌دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، سعید جلیلی شب گذشته در ششمین یادواره سردار شهید محمدحسن نظرنژاد (بابانظر)، اظهار کرد: بعد از جنگ جهانی دوم برخی از قدرت‌ها به مدد پیروزی‌های خود مناسباتی را بر جهان حاکم کردند که تا امروز باقی است. در این نظم چند کشور باید امتیازاتی داشته باشند و سایر کشورها باید از این امتیازات محروم باشند. در بند یک و دو معاهدۀ NPT ذکر شده است که تنها چند قدرت باید سلاح هسته‌ای داشته باشند و سایر کشورها این حق را ندارند.

وی تاکید کرد: بمباران‌های آنها در حقیقت بمباران دیوار اعتمادی است که برخی می‌گویند باید به آمریکا اعتماد کرد. هفتاد سال است که این نظم را ایجاد کرده‌اند. ابزار آنها ترساندن است و این‌گونه می‌خواهند نگاه خودشان را تحمیل کنند. در چنین فضایی امام(ره) آمد و با یاران خود این نظام را به چالش کشید.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: این نظم بر پایه یک منطق استکباری است. امروز مردم بی‌گناه بمباران می‌شوند و آنها از کسی که جنایت کرده حمایت می‌کنند. در تاریخ اگر هیتلر به نام نژادپرستی انسان‌ها را می‌کشت، امروز همان کار را به اسم حقوق بشر انجام می‌دهند.

وی با طرح پرسشی درباره شهید بابانظر ادامه داد: چرا ما از عزیزان شهیدی مثل «بابانظر» به عنوان اسطوره یاد می‌کنیم؟ ما باید درک صحیحی از زمان و زمینی که این‌ها در آن رشادت‌های خود را ایجاد کردند، داشته باشیم. این شهدا اسطوره‌هایی هستند نه برای این محله و شهر و کشور بلکه برای جهان اسلام و حتی جهان آزادگی مایه افتخارند.

جلیلی خاطرنشان کرد: در همان زمانی که این نظم بر این مبنا شکل گرفت، از قدرتشان علیه ژاپن کمک گرفتند و آنجا را دو بار بمباران اتمی کردند. من در دیداری که با نخست وزیر، وزیر امور خارجه این کشور و یکی از شاهدان عینی بمباران اتمی داشتم، از آنها شنیدم که «این حق ما بوده و باید بمباران می‌شدیم.» و این پاسخ از نتایج نظم به وجود آمده است.

دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی رمز پیروزی نهضت امام خمینی (ره) را بر هم زدن محاسبات حاکم دانست و ادامه داد: اگر جریان استکبار، ترساندن را القا می‌کند، این جریان مژده و بشارت می‌دهد که نترسید. این که گفته می‌شود «نترسید»، یک دروغ نیست چراکه او تمام محاسبه را بر این اساس رقم زده است.

وی همچنین گفت: آنها می‌بینند که یک تمدن جدید در حال شکل‌گیری است و الگویی را ارائه می‌دهد که آنها نمی‌توانند ارائه دهند. این تمدن جدید برای سیاست هم حرف دارد و هم مدل، همچنین برای اقتصاد و فرهنگ نیز حرفی برای گفتن دارد. کسانی در برابر غزه سکوت می‌کنند؛ که افتخارشان پرچم‌دار لیبرال دموکراسی بودن است.

جلیلی با بیان اینکه "کسانی که می‌گویند آرمان را در سیاست خارجی کنار بگذارید و به واقعیت‌ها نگاه کنید، آیا امروز در واقعیت می‌توان به آمریکا اعتماد کرد؟" افزود: کسانی که از جنایتکارترین انسان‌ها حمایت می‌کنند، می‌توانند درباره فلان معاهده مورد توافق و اعتماد باشند؟ ما باید خودمان را بشناسیم و باور داشته باشیم. یکی از حربه‌های دشمن در کنار ترساندن، «فراموشاندن» است. اگر تفکر شهادت نبود، جنگ ما چطور می‌توانست این فرجام را پیدا کند؟

وی اضافه کرد: دو سال پیش در جریان گفت‌وگو با 1+5، روز سوم خرداد در بغداد بودیم و من به آنها گفتم امروز شما به یاد بیاورید زمانی را که با تمام توان پشت سر صدام بودید، الان صدام کجاست و ما کجاییم؟ ما در کاخ صدام در حال گفت‌وگو با شما هستیم چون ما مبنای محاسبات را عوض کردیم.

در این مراسم از عباس جان‌فدا، کارگردان نمایش «92 درصد زندگی» و رضا عاطفی، کارگردان مستند «به خدا تعظیم می‌کنم» تقدیر شد. این دو اثر زندگی شهید بابانظر را به تصویر کشیده بودند.

انتهای پیام

کد N431296