باراک اوباما: تصمیمی برای کمک نظامی به اوکراین نداریم

آمریکا اروپا

رییس جمهور آمریکا اعلام کرد در حال حاضر تصمیمی برای کمک نظامی به اوکراین ندارد اما اگر روسیه به این کشور تجاوز کند اوضاع تغییر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که واشنگتن هنوز تصمیمی درباره تأمین تسلیحات برای اوکراین اتخاذ نکرده است.

وی ابراز امیدواری کرد که مشکلات این کشور از طریق سیاسی حل و فصل شود.

بنا به گزارش دیگر منابع خبری اباما در این کنفرانس خبری گفت: دولت اوکراین در حال حاضر برای مقابله با جدائی طلبان شرق این کشور نیازی به کمک های جدید ندارد اما در صورتی که روسیه به خاک اوکراین تجاوز کند در آن صورت مسائل و سئوالات جدیدی مطرح خواهد شد.

وی گفت: آنچه که ما ارائه کردیم، مجموعه‌ای از بسته کمکی به دولت و ارتش اوکراین بوده است و ما به همکاری با آنها ادامه می‌دهیم تا هر روز و هر هفته این موضوع ارزیابی شود که آنها دقیقاً برای دفاع از کشور خود به چه چیزهایی نیاز دارند اما بهترین چیزی که ما می‌توانیم برای اوکراین انجام دهیم، تلاش برای بازگرداندن آنها به مسیر سیاسی است.

رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری خود بعد از پایان اجلاس سران آمریکا و آفریقا در واشنگتن در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر این که آیا آمریکا در ارسال تسلیحات مرگبار به اوکراین تجدید نظر خواهد کرد یا خیر؟ گفت: ارتش روسیه بسیار بزرگتر از ارتش اوکراین است. بنابراین مساله مطرح برای ارتش اوکراین در برابر ارتش روسیه این نیست که ارتش اوکراین به جنگ افزارها و تسلیحات بیشتری نیاز داشته باشد.

اوباما در ادامه تاکید کرد: در صورتی که شاهد تجاوز روسیه به اوکراین باشیم در آن صورت مسائل متفاوتی ایجاد خواهد شد اما در حال حاضر در چنین وضعی قرار نداریم.