در نشست خبری در شهرکرد عنوان شد

هدیه روحانی، خبرهای خوش برای خبرنگاران

رسانه, خبرنگار, رييس‌جمهور, چهارمحال و بختياري, حسن روحاني, سفر روحاني

رئیس‌جمهور گفت: دولت آئین‌نامه اجرایی قانون شفاف‌سازی اطلاعات که می‌تواند به کار حرفه‌ای خبرنگاران کمک کند را بعد از سالیان دراز تهیه کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به شهرکرد، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست خبری پایانی در سفر خود به استان چهارمحال و بختیاری، روز خبرنگار را به همه خبرنگاران در سراسر ایران اسلامی و یا خبرنگاران ایرانی که در خارج از کشور فعالیت می‌کنند، تبریک گفت.

وی سپس اظهار کرد: آئین‌نامه اجرایی قانون شفاف‌سازی اطلاعات که می‌تواند به کار حرفه‌ای خبرنگاران کمک کند بعد از سالیان دراز از سوی دولت تهیه شده و این آئین‌نامه به زودی عملیاتی خواهد شد و این کمک خوبی از لحاظ کار حرفه‌ای برای رسانه‌های عمومی و همگانی خواهد بود.

وی افزود: همچنین دولت لایحه‌ای را برای مورد توجه قرار دادن انجمنی که به صنف خبرنگاری مربوط می‌شود، تهیه خواهد کرد تا این انجمن بتواند نسبت به کار خبرنگاران فعالیت کند و اگر تخلفی رخ می‌دهد این انجمن صنفی و تخصصی راجع به آن تخلف اعلام نظر داشته باشد.

رئیس‌جمهور گفت: دو لایحه مورد اشاره شده قبل از آنکه نهایی و بخواهد به مجلس تقدیم شود اعلام می‌شود تا اینکه نظرات صاحب‌نظران را اخذ و بعد از آن، آن را اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه "در زمینه اصلاحاتی که در شرایط جدید برای قانون مطبوعات نیاز است، دولت تلاش خواهد کرد"، در ادامه در نظر گرفتن زمینه‌های رفاهی برای خبرنگاران را مدنظر قرار داد و گفت: در شرایط خاص مثلا شرایط بیکاری برای خبرنگاران بیمه تکمیلی مدنظر قرار گرفته شده که به عنوان هدیه در روز خبرنگار اعلام می‌شود.

رئیس‌جمهور کشورمان ادامه داد: همچنین هدیه دوم مدنظر، یک هدیه معنوی است که طی آن آموزش رایگان فنی کار خبرنگاری لحاظ شده و دولت در این زمینه هم قدم‌هایی بر خواهد داشت.

روحانی در ادامه اظهار کرد: ان‌شاءالله روز خبرنگار برای همه خبرنگاران مبارک باشد و شما خبرنگاران بتوانید کار خبرنگاری را به صورت یک کار کاملا حرفه‌ای و ملی چه در سطح استان و چه در سطح کشور دنبال کنید و بتوانید روابط خوبی بین دولت و مردم و بخش‌های مختلف تخصصی در هر استان و سراسر کشور برقرار کنید.

وی با بیان اینکه "اطلاع‌رسانی دقیق و خوب می‌تواند برای مردم مفید باشد"، گفت: اگر ما بخواهیم به صورت حرفه‌ای با شایعات مبارزه کنیم راه آن، فعال شدن خبرنگاران عزیز و وجود اطلاع‌رسانی دقیق برای مردم عزیز است.

به گزارش ایسنا، روحانی در ادامه نشست خبری با مورد توجه قرار دادن موضوعات مربوط به استان چهارمحال و بختیاری، گفت: در این دو روز جلسات متعددی برگزار شده که از جمله آن جلسه عمومی با مردم شریف استان، همچنین برگزاری مجمع نمایندگان روستاییان، عشایر و شوراها بود که مردم عزیز در این جلسات مطالبات خود را عنوان کردند. همچنین کارآفرینان و بخش توسعه استان نیز در جلسه‌ای موضوعات مورد توجه خود را مطرح کردند و در آن جلسه عنوان شد که زمینه برای فعالیت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی فراهم است.

رئیس‌جمهور در ادامه به اشاره به بازدیدش از صنعت فولاد چهارمحال، اظهار کرد: فولاد استان پیشرفت نسبتاً خوبی داشته و مسئولان پروژه قول دادند بخش اول این پروژه را در سال 94 اجرایی و عملیاتی کنند. بخش دوم هم بخش ذوب است که با یک سال تأخیر از نظر زمانی در سال 95 اجرایی و عملیاتی خواهد شد. البته یک مرحله دیگر، مرحله ورق بود که احتمال دارد در سال 96 به بهره‌برداری و افتتاح برسد.

وی بالا رفتن ظرفیت فولاد در استان چهارمحال و بختیاری به دو برابر را مورد توجه قرار داد و گفت: چنین ظرفیتی به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از هشت هزار و 500 نفر اشتغال ایجاد کرده است.

روحانی در ادامه، توجه به راه‌آهن اصفهان اهواز و مسأله آب در استان چهارمحال و بختیاری را از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسات دو روز سفر خود به این استان عنوان کرد و افزود: با اینکه این استان صادرکننده آب در کشور است اما رنج‌ها و مشکلاتی دارد که تصمیم‌گیری درباره پروژه بن - بروجن و راه کارون 4 در این راستا مطرح شد.

رئیس‌جمهور در ادامه در برابر پرسش خبرنگاری درباره تورم، با بیان اینکه "من در روز سه‌شنبه رقم جدیدی از تورم را اعلام خواهم کرد"، پاسخ داد: اگرچه گفته بودیم که تا پایان امسال تورم به 25 درصد می‌رسد، اما ما این رقم جدید را اعلام می‌کنیم تا ان‌شاءالله به نقطه‌ای برسیم که برای مردم کاملاً امیدآفرین باشد.

وی افزود: آنچه ما در بخش اقتصاد تا به امروز به دست آورده‌ایم در سایه نشاط، امید، حوصله و آرامش مردم بوده است و ثباتی هم که امروز به طور نسبی می‌بینید به خاطر حمایت و کمک و امید مردم ما بوده است.

روحانی خطاب به مردم اظهار کرد: من این موضوع را عرض می‌کنم که باید به آینده حتی بیش از آنچه که هم‌اکنون امید دارند امید داشته باشند و ما می‌توانیم آینده پرامیدی را رقم بزنیم.

خبرنگار دیگری در مورد بحث انتقال آب از استان چهارمحال و بختیاری به استان‌های دیگر پرسید که رئیس‌جمهور پاسخ داد: نسبت به کل مسأله انتقال آب موضوعاتی مطرح است و دولت هم در روزهای اولیه کار خود شورای عالی آب را به خاطر اضطرار موضوع تشکیل داد.

وی با تاکید بر اینکه "هر مقدار آبی که قرار باشد منتقل شود، در چارچوب مقررات و حق و عدل خواهد بود"، گفت: نخواهیم گذاشت حقوق هیچ‌یک از هموطنان ما تضعیف شود.

رئیس‌جمهور در ادامه، استان چهارمحال و بختیاری را مرکز مناسبی برای ورزش‌های زمستانی کشور دانست و افزود: پیست‌های اسکی مدرن و فراوانی را می‌توان در این استان برپا کرد و امیدواریم با همکاری کارآفرینان و بخش خصوصی شاهد دهکده المپیک برای ورزش‌های زمستانی در این استان باشیم.

روحانی در ادامه درباره بحث ضرورت وجود توازون و تعادل در بین استان‌ها، اظهار کرد: این مسأله، مسأله مهمی است و یکی از تلاش‌های دولت ایجاد توازون و تعادل در سراسر کشور است.

وی با اشاره به پروژه‌های در نظر گرفته شده در طول این سفر برای استان چهارمحال و بختیاری، تصریح کرد: امیدواریم که این پروژه‌ها در مسیر اجرایی و عملیاتی شدن تحول بزرگی را در استان ایجاد کند. ضمن اینکه تحول در گردشگری، اشتغال و آب در این استان موجب زندگی بهتر و رفاه بیشتر مردم این استان خواهد شد و دولت تمام توان خود را در این مسیر به کار خواهد گرفت.
کد N431006