روسیه بر ضرورت ایجاد کریدور انسانی در شرق اوکراین تاکید کرد

اوکراین,کریدور انسانی

مسکو - ایرنا - ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر خارجه روسیه بر ضرورت ایجاد کریدور انسانی در شرق اوکراین به منظور خروج غیرنظامیان از مناطق جنگی تاکید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت خارجه روسیه، لاوروف پنج شنبه در جمع خبرنگاران با تاکید بر لزوم توجه به وضعیت انسانی در مناطق شرق اوکراین گفت: برای حل این مسایل نیازی به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست.

وی افزود: با توجه به وخامت اوضاع انسانی در مناطق شرق و جنوب اوکراین و بروز فاجعه انسانی در این مناطق ؛ روسیه خواستار برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل شد و در این جلسه مسایل اوکراین مطرح و بررسی شد.

لاوروف گفت: بر اساس اطلاعات سازمان ملل، بیش از 700 هزار نفر از اتباع اوکراین به روسیه پناه آورده اند و از این تعداد 136 هزار نفر درخواست پناهندگی کرده اند.

وزیر خارجه روسیه یادآوری کرد: پناهندگان اوکراینی با عبور از مرز این کشور وارد استان راستف روسیه می شوند و در آنجا اسکان یافته یا به مناطق دیگر روسیه روانه می شوند.

وی افزود: روسیه از کمیته بین المللی صلیب سرخ خواستار نظارت بر کاروان پناهندگان اوکراینی از استان های لوهانسک و دونتسک و حمایت از آنها از جمله در زمینه هایی همچون تامین ژنراتور مولد برق، دارو و تجهیزات پزشکی و مواد غذایی و لوازم اولیه زندگی در مسیر مهاجرت به روسیه شده است.

لاوروف گفت: این دو استان جنگ زده در وضعیت بسیار دشواری قرار دارند و ساکنان آنها به کمک و حمایت های بین المللی نیاز دارند.

وزیر خارجه روسیه برای اقدام فوری کمیته بین المللی صلیب سرخ در این زمینه ابراز امیدواری کرد.

دولت اوکراین از ماه آوریل گذشته عملیات نظامی برای سرکوبی جدایی طلبان طرفدار روسیه در استان های لوهانسک و دونتسک اجرا می کند و تاکنون صدها غیرنظامی در جریان تیراندازی و شلیک گلوله های توپ و خمپاره در مناطق جنوب و شرق اوکراین جان خود را از دست داده یا مجروح شده اند.

اقدامات نظامی دو طرف در این مناطق موجب خرابی های بی شمار و تخریب ساختمان های مسکونی و تاسیسات شهری شده است.

اروپام*5*391*518**1392
کد N430958