نشست وزیران خارجه آ.سه.آن در میانمار/ بررسی چالش های منطقه ای آغاز شد

میانمار

کوالالامپور – ایرنا – وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به ˈآ.سه.آنˈ با حضور در نشست میانمار آخرین چالش های منطقه را مورد بررسی قرار می دهند.

به گزارش ایرنا، ˈنایپیداوˈ پایتخت میانمار از امروز (پنجشبنه) به مدت چهار روز علاوه بر میزبانی نشست وزیران امور خارجه آ.سه.آن، شاهد برگزاری نشست منطقه ای آ.سه.آن، کنفرانس وزیران آ.سه.آن به علاوه سه و نشست وزیران امور خارجه آ.سه.آن و شرق آسیا خواهد بود.

در نشست وزیران امور خارجه آ.سه.آن، موانع و چالش های جامعه اقتصادی واحد این اتحادیه، روابط خارجی آن.سه.آن و سایر مسائل منطقه ای و بین المللی مورد بحث و گفت وگو قرار می گیرد.

وزیران امور خارجه آ.سه.آن در این نشست چهار روزه با شرکای گفتمانی خود از جمله چین، هند، اتحادیه اروپا، روسیه وآمریکا به منظور بررسی روابط با هر یک از این کشورها و ایجاد فرصت های همکاری گفت وگو و رایزنی می کنند.

وزیران امور خارجه آ.سه.آن همچنین در نشستی با کمیته منطقه ای نمایندگان حقوق بشر که در منطقه آ.سه.آن فعالیت می کند، آخرین تحولات حقوق بشر منطقه ای را مورد بررسی قرار می دهند.

بحث هایی از جمله مسائل حقوق بشر، اصلاحات در میانمار و چالش های منطقه ای دریای چین جنوبی از جمله مباحثی است که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با هدف گفت وگو درباره آنها در این نشست منطقه ای حضور می یابد.

اهمیت اقتصادی منطقه آ.سه.آن باعث شده که برخی کشورهای از جمله آمریکا ادامه حیات اقتصادی خود را وابسته به آینده این کشورها بداند و به دلیل تامین آنچه منافع ملی خود می خواند از هیچ اقدامی کوتاهی نکند. از جمله تلاش های آمریکا می توان به انجام سفرهای پی در پی مقامات ارشد آمریکایی به کشورهای منطقه درفیلیپین اشاره کرد.

البته حضور چین به عنوان یکی از قدرت های بلامنازع اقتصادی نیز از دیگر مواردی است که آمریکا را وادار به تلاش کرده تا مانع از رشد بیش از اندازه این کشور شود و با پیگیری موضوعات نشست های منطقه بتواند شرایط حضور پررنگ تر خود را در منطقه فراهم کند.

آمریکا و چین دو شریک تجاری اصلی آ.سه.آن محسوب می شوند که در تراز مالی این اتحادیه جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده اند و از این رو هر دو در تلاش هستند با کسب جایگاه بهتری در اتحادیه آ.سه.آن دیگری را از این میدان به در کند.

آساق**241**1611
کد N430757