اشکهای پارلمان عراق /جامعه رسانه ای جهان سکوت را نشکست

عراق

بغداد-ایرنا- درنشست دیروز پارلمان عراق، یک عضو فراکسیون ائتلاف کردستانی ، گزارشی ازجنایات صورت گرفته درسنجار واقع درشمال غرب موصل علیه اقلیت ایزدی ها قرائت کرد که سبب شد پارلمان عراق یکپارچه بگرید.

نماینده کرد پارلمان عراق همانطور که اشک هایش سرازیر بود ، از روی ورقه می خواند : ˈ500 مرد جوان را قتل عام کرده وزنان را به اسارت برای بازار برده فروشان بردند ˈ ، و دیگر بار خواند ˈمی خواهم از یک نسل کشی سازمان یافته صحبت کنم که هم اکنون جریان دارد ˈ ودست آخر به تفکر خطرناک تکفیری ها تاخت وگفت: ˈ آنها زیر پرچمی که بر آن شعار لااله الاالله حک شده ، به نام دین مردم را کشتار کردندˈ.

چهره اکثر نمایندگان خیس بود وبعضی ها به شدت متاثر شده بودند. نماینده ادامه داد : در48 ساعت گذشته بیش از30 هزار خانوار ایزدی درکوه های سنجار آواره شده و درمحاصره تروریست های داعش هستند وتاکنون 70 کودک و50 تن از افراد سالخورده آنان ازگرسنگی وتشنگی جان داده اند.

یزیدیان ، ایزدی ها یا ایزدیان، اقلیت مذهبی هستند که به یکی از گویش های کردی سخن می گویند ودرشمال عراق، سوریه ، جنوب شرقی ترکیه وقفقاز زندگی می کنند. آیین شان آمیزه ای ازعقاید اسرارآمیز وادیان پیش ازاسلام وعقاید اسلامی ا ست. درعین حال آئین این اقلیت مذهبی ازیهودیت، مسیحیت، نسطوری، مزدیسنا و تصوف نیز تاثیر گرفته است.

پارلمان درنهایت به ابتکار 15تن ازنمایندگان بیانیه ای صادر کرد که در آن گروه تروریستی داعش را که با اعمال خشونت بارش باعث کشتار هزاران تن و آوارگی صدها هزار تن شده است، محکوم کرد.

گروه تروریستی داعش، این هفته باحمله به شهر سنجار درغرب موصل، هزاران خانوار ایزدی را مورد تهاجم قرارداد، آنان را قتل عام واموالشان را غارت کرد و زنان بی پناه را به اسارت گرفت. تاکنون قتل عام بیش از 60 مرد جوان و به اسارت بردن زنان وانتقال آنان به پایگاهی نظامی درشهر تلعفر، تایید شده است.

هم اکنون هزاران تن از آوارگان این شهر در کوه های منطقه در محاصره داعش قرار دارند و ازسرنوشت صدها دختر وپسر جوان نیز اطلاعی در دست نیست.

درچنین شرایطی، سکوت رسانه های بین المللی درقبال این همه جنایات ضد بشری که درشمال عراق رخ می دهد، تعجب مردم عراق را برانگیخته است.

برای رسانه های عراقی، باورش بسیار سخت است؛ بویژه آنکه خبرنگاران زیادی در جریان بحران امنیتی عراق، از2003 میلادی، زمان اشغال این کشور توسط ارتش آمریکا، تا امروز در راه اطلاع رسانی جان باخته اند که تعدادشان از 260 تن افزون است.

هنوز سرنوشت ده ها خبرنگار ربوده شده دراین کشور نامعلوم است و خبرنگاران بهترین اهداف برای گروه های تروریستی محسوب می شوند.

با این همه رسانه های بین المللی حتی به احترام خون همکارانشان که بر سر انجام تکلیف ورسالت خبرنگاری ریخته شده، سکوت را در قبال این جنایات نشکسته اند و صرفا به فعالیت های روزانه که چند خبر را شامل می شود، اکتفا کرده اند.

گویا ، خبرنگارانی که این سال ها درجریان پوشش رویدادهای مربوط به جنگ با تروریسم کشته شده اند، ازموصل تا تکریت وازحلب وحمص تا غزه نتوانسته عمده رسانه های بین المللی را متاثر کند؛ همانگونه که شهادت غریبانه محمود صارمی درجریان پوشش رویدادهای جنگ با طالبان هم این رسانه ها را تکان نداد.

خاورم*1*1770*1859
کد N430631