روحانی در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان چهارمحال و بختیاری:

خروج از رکودتورمی بدون کمک بخش خصوصی امکان پذیر نیست

دولت

رییس دولت یازدهم با بیان اینكه بخش خصوصی به آینده كشور امیدوار و مطمئن باشد، تاكید كرد: من این حرف را برای دل خوشی بیان نمی‌كنم بلكه این حرف براساس اطلاعات دقیقی است كه از سیاست خارجی و سیاست داخلی دارم و براساس نگاه حاكم بر كشور حرف می‌زنم.

رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینكه بعد از تورم مهم‌ترین دغدغه خروج از ركود بوده است، عنوان كرد: در ماه مبارك رمضان تقریبا تمام جلسات ما برای خروج از ركود بود. نظر شخصی من این است كه از ركود یا خارج شده‌ایم یا در حال خروج هستیم و البته تا رسیدن به رونق فاصله داریم كه باید این مسیر طی شود كه این طی شدن نیز بدون حضور بخش خصوصی امكان پذیر نیست.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا به شهر کرد، حجت الاسلام و المسلیمن حسن روحانی در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان چهارمحال و بختیاری‎‎، گفت: ‌ دولت در زمینه رشدو شکوفایی اقتصادی خود را مسئول می‌داند و قدم‌هایی را در این رابطه برداشته است و قدم‌های دیگری نیز در همین ایام بر‌می‌دارد.

رییس جمهور ادامه داد: از زمان آغاز به کار دولت شاهد بودیم که کشور با معضلات فراوانی روبرو است، بی‌ثباتی به گونه‌ای بود که هرکس می‌خواست جنسی بخرد مطمئن نبود که می‌تواند و فردا چگونه خواهد بود و این بی‌ثباتی در زندگی اقتصادی نه تنها برای کارآفرینان و سرمایه گذاران بلکه مردم را هم شامل می‌شد.

رییس شورای عالی اقتصاد با تاکید براینکه اولین تلاش دولت بازگشت ثبات توام با امید برای آینده کشور بود، تصریح کرد: برای تحرک اقتصادی هم به ثبات و هم به امید به آینده نیازداریم که در هر دو این زمینه‌ها قدم‌هایی برداشته‌ایم.

روحانی با بیان اینکه در زمینه مقررات یک نوع ثبات و آرامش بوجود آورده‌ایم، یادآور شد: دولت مانع از این بوده است که هر روز یک تصمیمی گرفته شود که این مورد رییس جمهور را هم شامل می‌شود و هر تصمیمی که گرفته شده است با شور و مشورت همراه بوده است که این امر نه تنها با وزرا بلکه با کار‌شناسان و ایثارگران نیز بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون با آنچه که اتخاذ شده توانسته‌ایم که به چارچوب‌های مدنظر در طول این دوازده ماه دست یابیم، بیان کرد: ما به قولی که به مردم در زمینه اقتصادی داده‌ایم وفاداریم و توانسته‌ایم تورم را به زیر ۲۵درصد برسانیم و حتی از آن وعده هم جلو‌تر بوده‌ایم.

رییس جمهور با یادآوری اینکه در اقتصاد علاوه بر ثبات و امید نیاز به تعامل و تعادل هم نیاز داریم، خاطرنشان کرد: در بازار پول، سرمایه و کار نیازمند تعادل هستیم و قدم‌هایی در این رابطه نیز برداشته‌ایم و البته سیستم بانکی هم دارای مشکلاتی است که درکوتاه مدت حل نمی‌شود.

رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه بعد از تورم مهم‌ترین دغدغه خروج از رکود بوده است، عنوان کرد: در ماه مبارک رمضان تقریبا تمام جلسات ما برای خروج از رکود بود. نظر شخصی من این است که از رکود یا خارج شده‌ایم یا در حال خروج هستیم و البته تا رسیدن به رونق فاصله داریم که باید این مسیر طی شود که این طی شدن نیز بدون حضور بخش خصوصی امکان پذیر نیست.

روحانی با اشاره به اقدامات دولت برای خروج از رکود، گفت: ‌ در روز سه شنبه آینده جلسه‌ای خواهیم داشت تا تصمیمات خود برای خروج از رکود را اعلام کنیم.

رییس دولت یازدهم با بیان اینکه بخش خصوصی به آینده کشور امیدوار و مطمئن باشد، تاکید کرد: من این حرف را برای دل خوشی بیان نمی‌کنم بلکه این حرف براساس اطلاعات دقیقی است که از سیاست خارجی و سیاست داخلی دارم و براساس نگاه حاکم بر کشور حرف می‌زنم.

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه در سیاست خارجی ما طبق برنامه گام برداشته‌ایم، اظهار کرد: شرایط امروز این است که همانطور که از رکود در حال خارج شدن هستیم از تحریم نیز در حال خروج هستیم و این کار را هم خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: در مذاکرات آتی با ۱+۵ و سایر مذاکرات گام‌هایی برداشته‌ایم. البته باید بگویم تمام تخم‌مرغ‌هایمان در سبد مذاکرات با ۱+۵ نیست و آن‌ها تنها در یکی از سبد‌ها هستند و سبدهای دیگر از سبد ۱+۵ سنگین‌تر است.

روحانی با یادآوری اینکه باید بخش‌های اقتصادی با یکدیگر تعامل داشته باشند، اظهار کرد: شاید در سال‌های گذشته دو وزارتخانه با هم می‌جنگیدند اما این دولت هم از تجربه کافی برخوردار است و هم مانع از عدم تعامل و اختلاف خواهد شد.

رییس جمهور با تاکید بر تعامل دولت با بخش خصوصی، خاطر نشان کرد: دولت نباید بخش خصوصی را رقیب خود بداند بلکه باید با بخش خصوصی تعامل کند و دست آن را بگیرد و حتی گاهی آن را هدایت کند.

روحانی با بیان اینکه رانت و فساد باید از بین برود، تاکید کرد: ما در حد توان تلاش می‌کنیم تا خصولتی‌ها (خصوصی-دولتی) را کم کنیم و زمینه را برای بخش خصوصی واقعی فراهم کنیم.

وی با یادآوری اینکه اقتصاد بدون تعامل با دنیا امکان‌پذیر نخواهد بود، ابراز کرد: مگر می‌شود اقتصاد کشور شکوفا و فعال باشد ولی همزمان آن کشور محصور و منزوی باشد. در دنیای امروز نمی‌شود کشوری فعالیت اقتصادی در داخلش محصور بماند بلکه باید با دنیا تعامل کند و این تعامل در صورتی امکان پذیر است که دولت شرایط آن را فراهم کند. امروز نیز دولت تمام تلاش خود را برای تعامل با دنیا انجام می‌دهد.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: دولت زمینه را برای تعامل با دنیا در حد فرصت یکساله آماده کرده و بیشتر هم آماده می‌کند.
روحانی با بیان اینکه استان چهارمحال و بختیاری استعدادهای فراوانی دارد، یادآورشد: استان چهارمحال و بختیاری واقعا قطب گردشگری است و دولت آماده سرمایه‌گذاری در این باره است و صندوق ملی توسعه هم در این خصوص کمک می‌کند.

رییس جمهور تاکید کرد: اگر می‌خواهیم توسعه، پویا و فعال باشد باید بخش خصوصی وارد عمل شود.

روحانی همچنین در خصوص انتخاب سفیران نیز گفت: من معتقد هستم که اگر قرار است سفیری به کشوری اعزام شود بهتر است سفیر یک فرد اقتصادی باشد.

کد N430484