نماینده مجلس ترکیه:

بیش از یک هزار شهروند ترکیه به داعش پیوستند

داعش,ترکیه سوریه

آنکارا -ایرنا- ˈاوزجان ینی چریˈ نماینده مردم آنکارا از حزب مخالف حرکت ملی روز چهارشنبه در مجلس ترکیه اعلام کرد که بیش از یک هزار نفر از شهروندان ترکیه به گروهگ تکفیری تروریستی ˈداعشˈ پیوسته و دولت آنکارا نیز از این امر مطلع است.

وی در کنفرانس مطبوعاتی در مجلس ترکیه گفت: داعش و النصره علاوه بر اینکه تهدیدی برای عراق و سوریه هستند، خطری جدی علیه ترکیه نیز بحساب می آید.

وی تصریح کرد بدلیل راهبرد نادرست دولت آنکارا این دولت هنوز متوجه ابعاد خطر گروههای تکفیری علیه ترکیه نیست.

او گفت: تعدادی از بستگان این افراد با مراجعه به کمیسیون شکایات مجلس ترکیه خواستار بازگرداندن نزدیکان خود از چنگال داعش شده اند.

ینی چری با هشدار به دولت آنکارا،خواستار بازنگری در سیاست های این کشور درقبال این گروه شد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه داعش در ماه رمضان در استانبول با پرپایی سفره های افطاری سه الی پنج هزار نفری، آشکارا درصدد جذب نیرو بودند، گفت: تاکنون جنازه چند نفر از شهروندان ترکیه که به داعش و النصره پیوسته و در درگیریهای مسلحانه در عراق وسوریه کشته شده اند، به ترکیه منتقل شده است.

این نماینده مجلس ترکیه با بیان اینکه ترکیه در حال حاضر به بازاری برای داعش تبدیل شده است، گفت: براساس گزارش های واحدهای اطلاعاتی کشورهای اروپایی حدود 1200 نفر از شهروندان اروپایی از طریق ترکیه به سوریه رفته اند تا به این گروههای تکفیری بپیوندند. این افراد دوباره از همین طریق به کشورشان برگشته اند.

خاورم/2011**5981
کد N430350