نگاهی به یک شایعه در شبکه های اجتماعی/

تعطیلات اجباری به دلیل فاش کردن دروغ های تل آویو یا تلاش برای تطهیر پوشش نامناسب اخبار غزه

آمریکا اروپا

غیبت "جرمی بوئن" در برنامه های شبکه بی بی سی موجب شکل گرفتن این شابعه در رسانه ها شده که مدیران این شبکه بواسطه فشارهای تل آویو سردبیر بخش خاورمیانه خود را از غزه خارج کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در پایان ماه گذشته میلادی "جرمی بوئن" در مطلبی برای سایت خبری تحلیلی نیو استیتسمن، در باره بحران جاری در منطقه خاورمیانه نوشت: هیچ سند و مدرکی دال بر این که نیروهای حماس از فلسطینیان به عنوان سپر انسانی استفاده کرده باشند، ندیدم.

چند روز پس از انتشار این مطلب و انعکاس آن در شبکه‌های اجتماعی، جرمی بوئن از تلویزیون بی بی سی ناپدید شد و در روزهای اخیر شایع شد که بی بی سی در واکنش به شکایت و انتقاد تل آویو جرمی بوئن را از منطقه خارج کرده است.

در تصویری که در توییتر بارها منتشر شد، عکسی از جرمی بوئن همراه با لوگوی بی بی سی دیده می شود که روی آن نوشته شده: اسرائیل از بی بی سی شکایت کرد و گفت که آن مطلب در حمایت از حماس بوده و بی بی سی بلافاصله او را از غزه خارج کرد.

مشخص نیست که این تصویر را چه کسی برای بار اول درست کرده اما به نام این خبرنگار در مدت ۱۲ ساعت بیش از سه هزار بار در توییتر اشاره شد. بسیاری این عکس و خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتند.

البته برخی افراد این موضوع را رد کرده و می گویند بوئن به تعطیلات رفته و خارج کردن او از غزه بواسطه فشارهای تل آویو درست نیست. 

جاناتان مونرو، از مدیران بخش خبر بی بی سی هم در صفحه توئیتر خود نوشت: این که جرمی بوئن، غزه را به دلیل فشار اسرائیل ترک کرد، حرف چرندی است. پس از سوریه، عراق، اسرائیل و غزه، او به تعطیلات رفته است.

به گزارش مهر، البته در این میان فرضیه دیگری نیز مطرح است و آن اینکه شبکه بی بی سی برای تطهیر خود از این اتهام که جنایات صهیونیست ها در غزه را به درستی پوشش نداده این شایعه را در شبکه های اجتماعی ایجاد کرده است.