آیت‌الله‌ موسوی‌اردبیلی:

بررسی فقهی«شبیه‌سازی» نیازمند تحقیقات جدی‌تر است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي موسوي اردبيلي,جهاد دانشگاهي

آیت‌الله موسوی‌اردبیلی با تاکید بر انطباق دستاوردهای علمی با فقه، تاکید کرد: جهاد باید همیشه این ارتباط را با ورود فقه‎شناسان به این عرصه‎ها حفظ کند.

آیت‌الله موسوی‌اردبیلی با تاکید بر انطباق دستاوردهای علمی با فقه، تاکید کرد: جهاد باید همیشه این ارتباط را با ورود فقه‎شناسان به این عرصه‎ها حفظ کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در دیدار مدیران جهاد دانشگاهی استان قم، با اشاره به اهمیت انطباق و هماهنگی تحقیقات علمی به خصوص در حوزه پزشکی و سلول‎های بنیادی و ناباروری با فقه و دین، تصریح کرد: بررسی فقهی «شبیه‌سازی» نیازمند تحقیقات جدی‌تر است.

وی گفت: جهادگران علمی کشور باید تلاش خود را برای شناسایی ابواب جدید علم در سطوح مختلف و مشروع طی کنند و نباید جلوی تولید و گسترش علم را گرفت.

موسوی‌اردبیلی اظهار کرد: از نظر ما شبیه‎سازی در آن حد و با آن صراحتی که حرمت آن اعلام می‎شود، نیست؛ بلکه در این باره مباحث جدی‎تری را می‎طلبد چون که در برخی موارد می‎تواند بخشی از مشکلات انسانی را حل کند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: در این مسایل نباید به این صراحت اظهار نظر کرد؛ البته باید این مباحث در حوزه فقه به شکل جدی به طور کامل مطرح و بررسی شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مسایلی را که امروز تحت عنوان شیعه و سنی در بسیاری از مراکز بحث می‎کنند، بیشتر مسایل و اختلافات تاریخی است که بررسی آنها نیازمند کار علمی است و باید در میان علما و مراکز علمی روی آنها بحث شود.

این مرجع تقلید تصریح کرد: این مباحث باید در همان فضای علمی بررسی شود و البته بحث دیگر ما با اهل سنت نیز در بحث فقه است که تفاوت فقهی با آنها داریم، ولی چیزی نباید عامل درگیری مسلمانان با هم شود.

وی تاکید کرد: مسایلی که امروز توسط گروه‎های افراطی مطرح می‌‏شود و باعث خونریزی مسلمانان بی‌گناه به‌خصوص شیعیان می‎شود هیچ جایگاهی ندارد و ریشه در توطئه دشمنان اسلام و مسلمانان دارد.

انتهای پیام

کد N429975

خواندنی از سراسر وب