ظریف در نشست چهارجانبه مسقط:

اجرایی شدن توافقنامه عشق‌آباد آغازی مبارک برای افزایش همکاری‌های ترانزیتی است

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه با بیان اینکه بدون شک نگاه ما به کریدورهای تجاری حمل و نقل باید به عنوان ابزار توسعه و تجارت باشد، گفت: امروز با اجرایی شدن موافق نامه ترانزیت موسوم به عشق آباد، آغازی مبارک برای افزایش همکاری های عملیاتی بین کشورهای عضو موافقتنامه را شاهد خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف در سخنرانی خود در نشست چهار جانبه همکاری های ترانزیتی وزرای کشورهایی جمهوری اسلامی ایران، سلطنت عمان، ترکمنستان و ازبکستان در مسقط خاطرنشان کرد: تجارت جهانی و مبادله کالا در سطح منطقه ای و بین المللی روز به روز در حال افزایش است و ایجاد یک دالان ترانزیتی قابل اعتماد به منظور حمل و نقل منظم کالا و مسافر بین بنادر خلیج فارس و دریای عمان و کشورهای آسیای میانه امری لازم و ضروری است. 

وی افزود: بدون شک نگاه ما به کریدورهای تجاری حمل و نقل باید به عنوان ابزار توسعه و تجارت باشد. هرچند دراین سالها مسیری که امروز به عنوان نقشه راه همکاری حمل و نقلی انتخاب نموده ایم به عنوان سرمایه از یاد رفته بود ولی با توجه به نقش کلیدی مسیر ترانزیتی مذکور می توانیم با احیاء آن یک بزرگراه اصلی ترانزیتی در منطقه را خلق نمائیم و با ايجاد زمينه هاي توسعه در مناطق پيراموني اين مسير ترانزيتي، زمينه گسترش افراط و تروريسم ناشي از فقر را كاهش دهيم.

ظریف در ادامه اظهار داشت: این منطقه با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود همواره به عنوان مسیری با اهمیت در زمینه حمل و نقل در طول تاریخ مطرح بوده است. با رشد صنایع مختلف در شاخه های مختلف اقتصادی و شکل گیری اقتصاد جهانی، نیاز به حمل ونقل و استفاده از صنعت لجستیک روز به روز بیشتر می شود. موقعیت جغرافیایی و بی نظیر و استراتژیک کشورهای عضو موافقت نامه به عنوان نقطه ای کلیدی در کریدورهای تجاری بین المللی در صورت حسن توجه و برنامه ریزی مناسب مزایای قابل توجهی را از طریق ترانزیت کالا برای کشورهای عضو به ارمغان خواهد آورد.

وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن شبکه گسترده حمل و نقل و ناوگان کارآمد و مناسب، دارابودن مرزهای خشکی و دریایی با 15 کشور منطقه و وجود منابع عظیم زیرزمینی در حمل و نقل ترانزیت کالا، درمنطقه جایگاه ویژه ای دارد.

ظریف با اشاره به اینکه منطقه ترانزیتی که برای آن گرد هم آمده ایم از سه فرصت استثنایی استفاده از سود ناشی از افزایش حجم تجارت و معاملات بین اروپا و آسیا ، نقش آفرینی در حمل و نقل دریایی و نیاز منطقه به بنادر چند وجهی برخوردار است. در کنار فرصت های بیان شده، برخورداری از یک زیرساخت قوی و کارآمد در زمینه حمل و نقل  و لجستیک اجتناب ناپذیراست. جمهوری اسلامی ایران با عنایت به قرار گرفتن در قلب کریدور های تجاری می تواند نقش ویژه ای در ارائه خدمات جریان کالای ترانزیت از کشورهای حاشیه خلیج فارس به آسیای میانه ایفاء نماید. این فرصت می تواند به عنوان مبنایی برای جایگزینی درآمدهای عاید از ذخایر نفتی برای کشورهای عضو نیز نگریسته شود.