قتل پنج امدادرسان سازمان ملل در سودان جنوبی

امدادرسان

تهران - ایرنا - سازمان ملل متحد اعلام کرد: دست کم پنج امدادرسان سودان جنوبی به دست شبه نظامیان در شمال شرق این کشور کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری ˈفرانسهˈ، نیروهای سازمان ملل در سودان جنوبی موسوم به ˈآنمیسˈ اعلام کرد که روز گذشته (سه شنبه) پنج نفر از کارکنانش در شهر ˈبانجیˈ شهرستان ˈمابانˈ واقع در ایالت ˈنیل علیاˈ به دست شبه نظامیان کشته شدند.

تصور می شود یکی دیگر از این امدادرسانان که مفقود شده نیز کشته شده باشد.

سازمان ملل شبه نظامیان محلی موسوم به ˈنیروهای دفاع مابانیزˈ را عامل این کشتار اعلام کرد.

به نظر می رسد این گروه به تلافی شکست هایی که در درگیری با نیروهای قبیله ˈنوئرˈ متحمل شده اند، غیرنظامیان آن ها را هدف قرار می دهند.

آنمیس افزود: جنایات اخیر بلافاصله پس از قتل کارمند سازمان ˈکمک های ملت نروژˈ در بانجی و به دست همان شبه نظامیان صورت گرفته است.

بر اساس گزارش ها، این فرد مقتول نیز تبعه سودان جنوبی است.

بنا به اظهارات، حملات قومی علیه غیرنظامیان امدادرسان تاثیر منفی بر عملیات تامین غذا و سرپناه بیش از 127 هزار نفر از پناهجویان سودانی که به سودان جنوبی گریخته اند، می گذارد.

خشونت های اخیر همچنین باعث آوارگی هزاران نفر در این منطقه شده است. سازمان ملل درباره وخامت اوضاع امنیتی در نتیجه هجوم پناهجویان به اردوگاهی در منطقه ˈدوروˈ در این ایالت هشدار داده است.

سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد که یگانی از صلح بانان را از پایگاهش در شهر ˈملوتˈ ایالت نیل علیا برای حفاظت از کارکنانش و نیز غیرنظامیان پناهجو به این منطقه اعزام کرده است.

در این میان، مذاکرات بی نتیجه صلح برای پایان دادن به جنگ داخلی این کشور میان حامیان ˈسالوا کی یرˈ رییس جمهوری و ˈریک ماچارˈ معاون سابقش روز دوشنبه گذشته (ششم مرداد/28 جولای) در ˈآدیس آباباˈ پایتخت اتیوپی از سر گرفته شد.

در گذشته دو آتش بس منعقده میان طرفین این درگیری به سرعت نقض شده بود.

درگیری ها در تاریخ 15 دسامبر (24 آذر) میان دو قبیله رقیب آغاز شد. این دو گروه بر سر به دست آوردن قدرت از زمان استقلال سودان جنوبی از ˈخارطومˈ در ژوییه 2011 با یکدیگر در نبرد هستند.

اما طولی نکشید که این درگیری های سیاسی به خشونت های قومی میان دو قبیله ˈدینکاˈ و نوئر کشیده شد. رییس جمهوری سودان و معاون سابقش عضو این دو قبیله هستند.

خاورم**9156**7074**1275
کد N429110