روسیه بیانیه خود درباره همکاری نفتی با ایران را پس گرفت 

ایران در جهان

دولت روسیه ساعاتی بعد از بیانیه وزیر انرژی این کشور درباره همکاری نفتی با ایران، آن را تکذیب و اعلام کرد که امروز چهارشنبه بیانیه جدیدی در این رابطه منتشر می کند. 

به گزارش خبرگزاری مهر، در حالیکه رسانه های غربی همچون دیلی تلگراف از نزدیک بودن زمان امضای قرارداد نفتی 20 میلیارد دلاری تهران و مسکو توسط "ولادیمر پوتین" رئیس جمهور روسیه، به موجب سفر "بیژن نامدار زنگنه" وزیر نفت ایران، به مسکو خبر می دهند اما رویترز اعلام کرد که کرملین بیانیه وزارت انرژی روسیه در خصوص همکاری نفتی با تهران را تکذیب کرده است. 

روز گذشته پس از دیدار زنگنه با "آلکساندر نواک" وزیر انرژی روسیه، بیانیه ای توسط نواک در مورد همکاری های نفتی ایران و روسیه صادر شد. در بخشی از این بیانیه آمده بود: براساس پیشنهاد ایران، روسیه در ترتیب دادن حمل نفت خام ایران به بازارها، از جمله بازار روسیه، مشارکت خواهد کرد.

در این بیانیه اضافه شده بود که این تصمیم پس از امضای تفاهم نامه ای پنج ساله با بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، در مسکوگرفته شده است. وزیر انرژی روسیه همچنین گفته بود که این تفاهم نامه ناقض تعهدات بین المللی این کشور نیست. 

اما ساعاتی بعد از صدور این بیانیه، وزارت انرژی روسیه آن را تکذیب و  اعلام کرد که قرار است این وزارتخانه روز چهارشنبه بیانیه جدیدی صادر کند.

قرارداد توافق 20 میلیارد دلاری نفتی ایران و ورسیه، قرادادی است که پس از امضای توافق نامه هسته ای ایران و کشورهای 1+5 در نوامبر گذشته در ژنو، مطرح شد. هر چند این قرارداد هنوز به امضای مقامات دو کشور نرسیده اما در صورت امضا و اجرایی شدن ایران به مدت پنج سال روزانه 500 هزار بشکه نفت از ایران تحویل می گیرد و در ازای آن کالا به جمهوری اسلامی تحویل می دهد.